Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gaziantep’te Yerleşim 7 Bin Yıl Önce Başlamış

Gaziantep Kalesi’nde yürütülen bilimsel kazının tamamlandığı bildirildi. Gaziantep’in en az 7 bin yıllık bir yerleşim merkezi olduğunu ortaya çıktı

NTV-MSNBCb>Gaziantep Kalesi’nde yürütülen bilimsel kazının tamamlandığı bildirildi. Gaziantep’in en az 7 bin yıllık bir yerleşim merkezi olduğunu ortaya çıktı.

Sertok, bu yıl için planlanan bölümü tamamlanan kazıyla Gaziantep’in en az 7 bin yıllık bir yerleşim merkezi olduğunu ortaya koyan kalıntılara ulaştıklarını belirtti.
Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin başkanlığında, İl Özel İdare Müdürlüğü’nün tahsis ettiği ödenekle yaptıkları kazıyı, tarihi yapının üzerinde bulunduğu höyüğün güney yamacında yürüttüklerini belirten Sertok, “Kalenin güney yamacında 3 açmada çalışmaya başladık. Daha sonra açmalardan birini kapatarak, çalışmamızı diğer 2 açmada yoğunlaştırdık. Açmalarda, tarihin değişik zamanlarına ait yapı kalıntıları, seramik parçaları elde ettik. Halaf dönemine ait seramik parçaları, yörenin 7 bin yıldan bu yana yerleşime uğradığını ortaya koyuyor.Çalışmanın gelecek yıllarda da sürdürülmesi halinde, Gaziantep Kalesi ve yöresinin tarihi geçmişine ilişkin yeni bilgiler ve bulgular elde edilebilir” diye konuştu.

Sertok, Gaziantep Kalesi’nin Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olduğunu, ihtişamı ve heybetiyle şehir merkezinde hemen herkesin dikkatini çektiğini vurguladı. Sertok, tarihi yapının 1990 yılından bu yana yürütülen çevre düzenleme, kazı ve restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılmaya çalışıldığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantepte-yerlesim-7-bin-yil-once-baslamis_7053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!