Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekonduya Karşı Ağır Ceza Geliyor

Bayındırlık Bakanlığı’nın gecekondulaşmayı önlemek üzere hazırladığı yasayla, kaçak yapılaşmaya karşı 50 milyar liraya kadar çıkabilecek para cezas

NTV-MSNBC
Gecekonduya Karşı Ağır Ceza Geliyor

b>Bayındırlık Bakanlığı’nın gecekondulaşmayı önlemek üzere hazırladığı yasayla, kaçak yapılaşmaya karşı 50 milyar liraya kadar çıkabilecek para cezası uygulanacak.

Bayındırlık Bakanlığı gecekondulaşmanın önüne geçmek için Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı hazırladı. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek olan düzenleme gecekondu yapanlara ve buna göz yumanlara 2 milyar liradan 50 milyar liraya kadar para cezası getiriyor.

Büyükşehirlerin en büyük sorunu göçün neden olduğu gecekonduların sayısı 2 milyonu bulurken; kaçak yapıların yüzde 17’si doğrudan kamu arazisine, yüzde 56’lık bölümü ise kanuna aykırı olarak başkalarının arazileri üzerine yapılıyor.
Bayındırlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı ile gecekondulaşmanın önüne geçmeyi amaçlıyor. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek olan tasarı önemli düzenlemeleri içeriyor.

AĞIR PARA CEZALARI GELİYOR
Kanun yürürlüğe girdiği zaman gecekondu yapanlara ve buna gözyumanlara ağır cezalar verilecek. Üst limitten uygulanacak cezalar 2 milyar liradan başlayacak 50 milyar liraya kadar çıkabilecek. Yapı denetim kuruluşlarına ise, bu cezaların iki katı uygulanacak.
Gecekonduları su, elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerden faydalandıran kamu kuruluşlarının yöneticilerine de para ve hapis cezaları geliyor. Bu cezaların tecil edilmemesi öngörülüyor. Gecekondulaşmadan muhtarlar, valiler ve belediye başkanları da sorumlu tutulabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekonduya-karsi-agir-ceza-geliyor_9340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!