Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gehry'den Bir Sıra Dışı Tasarım da Paris'e

Bilbao Guggenheim gibi sıra dışı tasarımlarıyla adından söz ettiren mimar Frank Gehry, Paris'te Louis Vuitton Vakfı'nı da içinde barındıran bir çağdaş sanat merkezi tasarladı.

Radikal Gazetesi
Gehry'den Bir Sıra Dışı Tasarım da Paris'e

b>Bilbao Guggenheim gibi sıra dışı tasarımlarıyla adından söz ettiren mimar Frank Gehry, Paris'te Louis Vuitton Vakfı'nı da içinde barındıran bir çağdaş sanat merkezi tasarladı.

Paris, çağdaş sanatların nerdeyse her sokak başında özgürce nefes aldığı bir başkenttir. Özel galerileri, devlet müzeleri, dolup taşan sergi mekânları ve her yıl yapılan çağdaş sanatlar fuarlarıyla, doyurucu etkinliklere kucak açan zengin bir sanat merkezidir... Bütün bu gözlemler doğru ama, yıl geçmiyor ki, yeni bir sanat merkezi ya da özel bir müze projesi açıklanmasın! Üstelik, adlarının sanatla birlikte anılmasını isteyen kimi uluslararası büyük şirket sahipleri, bir tür, 'Ben daha büyüğünü yaparım' yarışı içinde oldukları izlenimini veriyorlar...

Paris'te, 2000'li yılların en büyük sanat ve kültür merkezi projesi, zengin işadamı François Pinault'nun, Seine nehri üzerinde, Renault fabrikalarının yıkılmasıyla boşalan Seguin Adası'nda, kendi zengin çağdaş sanat koleksiyonunu da içinde barındıracak olan kültür merkezi projesiydi. Ancak, bürokratik engellerin bolluğu nedeniyle Venedik'e kaçan François Pinault, Palazzo Grassi gibi dünyaca ünlü bir mekânı satın alarak, koleksiyonunu meraklılarına açan prestijli bir müze oluşturmuştu.

Arazi belediyeden
Çekirdekten yetişme bir işadamı olan Pinault'nun ezeli rakibi, şampanya ve lüks eşya endüstrisinin aristokratı, LVMH şirketler grubunun yöneticisi Bernard Arnault ise bu fırsatı hemen değerlendirerek, Paris'in başka bir köşesinde, Boulogne ormanlarını içinde, çağdaş sanatlarda yaratıcılığı desteklemeyi hedefleyen Louis-Vuitton Vakfı'nı barındıracak yepyeni bir sanat merkezi kuracağını açıkladı.

Fransa Kültür Bakanı yanında Paris Belediye Başkanı'nın da katıldığı basın konferansında, belediyenin arazisi üzerinde inşa edilecek kültür merkezinin, dünyaca ünlü Kanadalı mimar Frank Gehry'nin projesi de tanıtıldı. 2400 metrakarelik bir alana kurulacak ve tümüyle camdan oluşan şeffaf yapı, yaklaşık 6 bin metrekarelik kullanılabilir taban sunacak. 2010 yılında hizmete girmesi planlanan bu yeni yapı, Bernard Arnault'un kişisel çağdaş sanatlar koleksiyonu yanında, geçici sergilerin düzenleneceği çok amaçlı bir merkez oluşturacak.

Pollack imzalı belgesel
Bu arada, Parisli sinemaseverler, Gehry'yi yakından tanıma olanağına sahipler. En çok beğenilen yapıtı, İspanya'daki Bilbao kentinin çehresini değiştiren Guggenheim Müzesi olan 77 yaşındaki Gehry'nin yaşamı üzerine, Amerikalı yönetmen dostu Sydney Pollack'ın gerçekleştirdiği 'Frank Gehry'nin Çiziktirdikleri' adlı belgesel, şu sıralar Paris sinemalarında gösterilmekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gehryden-bir-sira-disi-tasarim-da-parise_49173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!