Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Geleceğin Kentleri Yeşil Binalardan Oluşacak

Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin, dünyanın geleceği açısından yeni kentlerin yeşil binalar üzerine konumlandırılmasının bir gereklilik olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Geleceğin Kentleri Yeşil Binalardan Oluşacak Eser Holding'in yeni binası

Dünya Yeşil Binalar Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Altensis kurucu ortaklarından Serkan Emin, çevreye uyum, doğa dostu olma, insan sağlığına katkı, sürdürülebilirlik gibi yeşil bina kriterlerinin tüm yapılacak binalarda olmazsa olmaz kriterler haline gelmesi temennisinde bulundu. Türkiye’de pazarın hala yeterince gelişmediğini anlatan Emin, ancak kentsel dönüşüm ve yeni imar yönetmelikleri ile binaların çevre dostu ve enerjiyi daha verimli kullanır hale getirilmesinde yol kat edilmekte olduğunu söyledi.

SerkanSerkan EminEmin, “Yeşil binalar enerjiyi hızla tüketen dünya için bir ihtiyaç ve zorunluluk. Ancak konunun öneminin anlaşılabilmesi, yatırımcıların bu konuda harekete geçebilmesi için ne yazık ki hala teşvik ve yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulabiliyor. Oysa Türkiye'de de yavaş yavaş örnekleri görülmeye başlayan çevre dostu binalar, enerji ve su kullanımında Türkiye’deki ortalama bir binaya göre yüzde 40-50'lere varan oranda tasarruf sağlıyor. Binalarımızda malzeme ve enerjinin doğru kullanılmaması nedeniyle işletme giderleri olarak yüzde 30-40 daha fazla para ödüyor ve aynı zamanda atmosfere salınan karbondioksitin (CO2) oranını yüzde 40-50 artırıyoruz. Sırf bu rakamlar bile geleceğin kentlerinin neden yeşil üzerine inşa edilmesi gerektiğini gözler önüne sermeye yetiyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecegin-kentleri-yesil-binalardan-olusacak_112439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!