Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Genelkurmay'dan Temizlik Harekâtı

Genelkurmay Başkanlığı askeri inşaatlarla ilgili yolsuzluk iddiaları üzerine "temizlik harekâtı" başlattı. Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Dai

Milliyetb>Genelkurmay Başkanlığı askeri inşaatlarla ilgili yolsuzluk iddiaları üzerine "temizlik harekâtı" başlattı. Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı'nda önemli görevlerde bulunmuş ikisi albay dört emekli subay önceki gece tutuklandı.

Muhafız Alayı inşaatı
Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın soruşturduğu ihaleler arasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı inşaatı da yer alıyor. Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Başkanlığı'nda çeşitli görevlerde bulunan bazı subaylar da soruşturma çerçevesinde emekli edildi. Askeri Mahkeme de ihalelere fesat karıştırdıkları gerekçesiyle bu kişilerden soruşturma öncesinde Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Grup Başkanı olan Hava Mühendis Albay Hüseyin Tekel, İnşaat Emlak Ankara Başkanı Mühendis Albay Tuğrul Balaban, Ankara İnşaat Şube Müdürü Mühendis Yarbay Zafer Toklu ve Fiyat Analiz Şube Müdürü Mühendis Binbaşı Ali Kargıoğlu'nun tutuklanmalarına karar verdi.
Askerlerin önceki gece evlerinden aldığı dört tutuklu götürüldükleri Mamak Askeri Cezaevi'nden Ulucanlar Cezaevi'ne nakledildi.
Askeri çevrelerden bir yetkili, "Bu kapsamlı bir temizlik harekâtı. Bazı subaylarla müteahhitler adeta çıkar organizasyonu kurmuşlar. Bu tutuklama ilk aşama. Giderek boyut kazanacak. Olayın bir boyutunda sadece 25 trilyon liralık sahte fatura iddiaları var" dedi.

İhbar mektubu
Borova İnşaat'ın sahibi Nihat Sürgüt de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'e gönderdiği ihbar mektubunda askeri inşaatlarda bir çıkar çetesi kurulduğunu iddia etti.
Sürgüt, "Bu çete 20'ye yakın fason inşaat şirketi kurup Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı ihalelerde diğer müteahhitlere baskı uygulayarak iş alıyordu" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/genelkurmaydan-temizlik-harekati_7432.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!