Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Germiyan’daki RES için Suç Duyurusu

Çeşme Germiyan’da ormana, antik eserlere zarar vererek RES kurmak isteyen firma protesto edilerek, suç duyurusunda bulunuldu.

yapi.com.tr
Germiyan’daki RES için Suç Duyurusu

Mahkeme kararına rağmen RES tesisi kurmak için Çeşme Germiyan’da ormana, antik eserlere zarar veren firma, yaşam savuncuları ve Çeşme-Germiyan köylüleri tarafından protesto edildi. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasının ardından sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Germiyan’da yaşayan Nuran Erdem o bölgenin komple keçi çiftliği olduğunu söyleyerek, “Ben o bölge için RES’lere izin verenlere sesleniyorum. Gelsinler tam RES'lerin altında yaşasınlar, o gürültüye maruz kalsınlar. RES'ler köyümüzü yaşanmaz bir hale getirdi. Tarladaki ürünlerden verim alamaz hale geldik, arılarımız artık köye gelmiyor. Köylülerin çoğunda vertigo görülmeye başlandı. Biz köyümüzde yaşayıp, sağlıklı beslenmek ve tarım yapmak istiyoruz.” dedi.

Basın açıklamasını yaşam savunucuları ve Germiyan köylüleri adına Engin Önen okudu. Meralara, ormanlara ve özel mülkiyetlere el konularak ‘ÇED kapsam dışı’ kararı verildiğini ve tesislerin kurulduğunu ifade eden Önen, “İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED kapsam dışı’ belgesi iptal edilmiş ve bölgenin korunması gereken hassas bölge olduğuna karar verilmiştir. Şirket tüm bu kararlara rağmen yine ‘ÇED kapsam dışı’ belgesini almış ve iş makineleri ile telafisi imkansız tahribatlar bırakmıştır.” dedi.

Çok sayıda kurumun bu tahribatta sorumluluğu olduğunu vurgulayan Önen, “Görevini yapmayan ve kötüye kullanan bu kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/germiyandaki-res-icin-suc-duyurusu_181990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!