Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek, Modern Çarşı’yı Unuttu

Modern Çarşı yangınının üzerinden 5 yıl 3 ay geçmesine karşın, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ve bazı bakanların çarşı esnafına verdiği destek sözü bugüne kadar yerine getirilmediği gibi esnaf çarşının belediye tarafından yıkılmasıyla daha da mağdur oldu. Çarşı esnafının büyük bir bölümü Ankara’yı terk etti, bir kısmı ise strese bağlı

Cumhuriyet ANKARA
Gökçek, Modern Çarşı’yı Unuttu

Modern Çarşı yangınının üzerinden 5 yıl 3 ay geçmesine karşın, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ve bazı bakanların çarşı esnafına verdiği destek sözü bugüne kadar yerine getirilmediği gibi esnaf çarşının belediye tarafından yıkılmasıyla daha da mağdur oldu. Çarşı esnafının büyük bir bölümü Ankara’yı terk etti, bir kısmı ise strese bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdi. Modern Çarşı Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özdemir Göktaş, Gökçek’in esnafa ikinci bir felekat yaşattığını belirterek, “Yangından sonra Gökçek de bir felaket yaşattı. Aldatıldık. Hiçbir söz tutulmadı” dedi.

Modern Çarşı’nın yanmasından sonra işsiz kalan esnaf yaralarını hâlâ saramadı. 24 Aralık 2003 tarihinde çıkan yangın sonrasında kullanılamaz hale gelen ve 2006 yılında Anakent Belediyesi tarafından yıkılan Modern Çarşı’nın yerinde bugün otopark işletiliyor. 2004 yerel seçimleri öncesinde çarşı esnafına destek sözü veren Melih Gökçek, yangının üzerinden tam 63 ay geçmesine karşın verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı. Yangında 1 işveren yaşamını yitirirken, yangının ardından 231 işveren ve 938 çalışan işsiz kaldı. Yangından sonra 23 esnaf sıkıntı ve strese bağlı bazı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirirken, çarşı esnafı arasında bugün para kazanabilmek için Irak’a şoförlük yapmaya gidenler bile bulunuyor. Çarşı esnafı verilen sözlerin tutulmaması ve çarşının yıkılmasının ardından hukuki yollarla hakkını aramaya çalışıyor.

Özdemir Göktaş23 kişi yaşamını yitirdi

Modern Çarşı Esnafı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özdemir Göktaş, 2003 yılında yaşanan yangının ardından çarşı esnafının yıllardır zor durumda olduğunu kaydetti. Yangının ardından işsiz kalan 23 esnafın sıkıntıdan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle genç yaşta yaşamını yitirdiğini belirten Göktaş, “Bir arkadaşımız yangın sırasında ölmüştü. Hiç sigara içmeyen Kerim Azizoğlu adlı arkadaşlarımız sigara nedeniyle akciğer kanserinden öldü. Arkadaşlarımızın çoğu genç yaşta kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi” diye konuştu. Kendilerine verilen hiçbir sözün bugünü kadar tutulmadığını kaydeden Göktaş, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’ndan çarşının yıkılmasına gerek olmadığına ilişkin statik raporu almalarına karşın çarşının Anakent Belediyesi tarafından Ulus Tarihi Kent Projesi kapsamında 2006 yılında yıkıldığını anımsattı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-modern-carsiyi-unuttu_68126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!