Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökçek Yeniden AKP'nin Ankara Adayı

AK Parti'nin Ankara, Erzurum ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile Ankara'nın bazı ilçelerinin belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla parti genel merkezinde tören düzenlendi. Törende konuşan Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Melih Gökçek'in, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına Ahmet Küçükler'in ve

CNN Türk
Gökçek Yeniden AKP'nin Ankara Adayı

Başbakan Erdoğan yerel seçimlerde AKP'nin Ankara Büyükşehir belediye başkan adayının Melih Gökçek olduğunu açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart yerel seçimlerinde Ankara'da Melih Gökçek, Gaziantep'te Asım Güzelbey ve Erzurum'da Ahmet Küçükler'in yeniden partisinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğunu açıkladı.

AK Parti'nin Ankara, Erzurum ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile Ankara'nın bazı ilçelerinin belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla parti genel merkezinde tören düzenlendi. Törende konuşan Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Melih Gökçek'in, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına Ahmet Küçükler'in ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına da Asım Güzelbey'in yeniden aday gösterildiğini açıkladı.

Erdoğan, Ankara'nın bazı ilçelerinde de adayları açıkladı. Akyurt'ta Gültekin Ayantaş, Altındağ'da Veysel Tiryaki, Kazan'da Lokman Ertürk, Keçiören'de Turgut Altınok, Yenimahalle'de Ahmet Duyar, Çamlıdere'de Hazım Canercan, Güdül'de Hüseyin Erdoğan ve Pursaklar'da Selçuk Çetin yeniden aday gösterildi.

Erdoğan, "Bizim amacımız hiç kimseye koltuk dağıtmak, makam sağlamak, paye vermek değildir. Biz hizmet üretecek, kentleri daha da güzelleştirecek, sorunları çözecek belediye başkanları istiyoruz. Bizim genel siyasette de yerel siyasette de temel amacımız, insanımıza hizmettir" dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 2009 yılının tüm dünyada barış, huzur ve esenlik içinde geçmesini temenni etti.

Erdoğan, dün Suriye'ye giderek, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüştüğünü, ardından Ürdün'e geçerek önce Kral Abdullah, sonra Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile görüşmeler yaptığını anımsatarak, bugün öğleden sonra da Mısır'a, 3 Ocak Cumartesi günü Suudi Arabistan'a gideceğini belirtti.

Ziyaret ve temaslarda temel amacın, bölgedeki ateşkesin süratle temini, ardından ambargoların kaldırılması olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Zira, tecrit edilmiş bir Filistin, Gazze halkının, bu kardeşlerimizin bu tecritten kurtulması, kurtarılması, bu ambargoların kaldırılmasıyla mümkün. Haziran 2008 ateşkes anlaşmasında ambargoların kaldırılması maddesi varken, ne yazık ki bu ambargolar kaldırılmadı" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Süre dolduktan sonra da yeni bir süre, ambargolar kaldırılmadığı, anlaşmaya uyulmadığı için maalesef uzatılmadı. Temenni ederiz ki süratle ateşkes sağlansın, ambargolar kaldırılsın ve Filistin'de Hamas ile El-Fetih arasında ulusal uzlaşma gayretleri yeniden devreye alınarak, bir an önce Filistin'in kendi iç huzuru, barışı sağlanmış olsun" diye konuştu.

Konuya yönelik yoğun bir diplomatik çaba içinde olduklarını, bu çabayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, bu hafta sonu kadarki gelişmelerden sonra yine yurtdışında birçok ülkeyle gerek telefon, gerekse giderek, bu diplomatik atağı sürdürmek zorunda olduklarını belirtti.

Erdoğan, partisinin, şu ana kadar 5 büyükşehir, 18 il ve bu illere bağlı bazı ilçelerde yola devam edeceği belediye başkan adaylarını kamuoyuna duyurduklarını, kamuoyu araştırmaları, temayül yoklamaları, milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ile yaptıkları çalışmalar sonucunda konsensüs sağlanan belediye başkanlarıyla yola devam etme kararı verdiklerini söyledi.

Bunların dışında kalan il, ilçe belediyeleriyle alakalı değerlendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Erdoğan, "Oralarda henüz kararımızı kesinlikle vermiş değiliz" dedi.

"Amacımız koltuk dağıtmak değil"

Bazı yerlerde hala anket çalışmaları yaptırdıklarını, yoklamaları devam ettirdiklerini, değerlendirme yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bizim amacımız hiç kimseye koltuk dağıtmak, makam sağlamak, paye vermek değildir. Biz hizmet üretecek, kentleri daha da güzelleştirecek, sorunları çözecek belediye başkanları istiyoruz. Bizim genel siyasette de yerel siyasette de temel amacımız insanımıza hizmettir. Yola çıkarken 'insan öncelikli bir siyaset' olarak çıktık. İnsan odaklı, hizmet odaklı siyaset diyerek, yola çıktık. Böyle bir yönetim anlayışına sahibiz. Arkadaşlarımızdan şu ana kadar 'yola devam' dediklerimizde, bu kriterlere özellikle baktık" dedi.

"Riski, partim adına üstleniyor"

Dava adamı, gönül adamı olmanın farklı bir şey olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu hizmetlere hizmet için seçiliyoruz. Fakat bunu yapmak yeterli değildir. Yeterli olan ne? İnsanın gönlüne, halkımızın gönlüne girmektir. Onun sevgisini, muhabbetini kazanabilmektir. Onu yapabiliyorsan, gerçek manada belediye başkanısın, milletvekilisin, il başkanısın, belde başkanısın. Önce bunu başarmamız lazım. Eğer bir belediye başkanı çat kapı vatandaşımın evine gidip, 'kabul edersen bu akşam çayını içmek istiyorum' diyebiliyorsa, bu muhabbeti oluşturabiliyorsa, o başka bir ildir, başka bir ilçedir, başka bir beldedir" diye konuştu.

"Bakın bunu söylerken çok ciddi bir riski, partim adına üstleniyorum. Çünkü, arkadaşlarıma bu noktada, bu denli güvenmek istiyorum" diye konuşan Erdoğan, bunun başarılması gerektiğini kaydetti.

"Biz, seçimden seçime halkına kömür dağıtan bir iktidar değiliz. Göreve geldiğimizden bu yana halkın içinde garip gurabayı arayıp bulan, kömür ulaştıran bir iktidarız" diyen Erdoğan, "Bunu oy toplamak için yapıyorlar" ifadesi çok çirkindir. CHP bunu yapamıyorsa, bize ne? Tarihinde böyle bir görev üstlenmemişse bize ne? Eğer bu ülkede kaymak takımı üretmek varsa bu onların vasfıdır, özelliğidir. Biz adil paylaşımı nasıl sağlarız, şu anda bunun gayreti içindeyiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-yeniden-akpnin-ankara-adayi_65500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!