Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökdelenlere ‘Kaliforniya’ Ayarı Geliyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda yürütülen 2007 Deprem Yönetmeliği güncelleme çalışmasında sona gelindi. 2012 yılı sonunda başlayan güncelleme çalışması bittiğinde Türkiye’de gökdelen yapımı ilk kez kurallara bağlanacak.

yapi.com.tr
Gökdelenlere ‘Kaliforniya’ Ayarı Geliyor

7 bölüm olan yönetmelik, yeni eklenen bölümlerle 16’ya çıkarken sayfa sayısı da 200’den 400’e yükseldi.

Yeni yönetmeliğe ilk kez yüksek binaların yapımına ilişkin şartnameler, sismik izolasyonlu binalar, ahşap binalar ile hafif çelik binalar bölümler eklendi. Deprem Yönetmeliği güncelleme komisyonunda yer alan üyelerden Prof. Dr. Erkan Özer, yeni yönetmeliğin en önemli özelliğinin yüksek bina yapımına ilk kez kural getirmesi olduğuna dikkat çekti.

Özer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Yüksek Binalar Yönetmeliği hazırlamasına karşın “zorunluluk” haline getirilemediğini anımsattı. Yeni deprem yönetmeliğinde yer alan yüksek binalara ilişkin kuralların Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin inşaat yönetmeliğinden yararlanıldığını belirten Özer, bunun nedenini ise şöyle anlattı:

“Los Angeles, San Francisco’nun da içinde yer aldığı Kaliforniya, depremsellik yönünden bizim Kuzey Anadolu Fayına benzer. İstanbul’un da üzerinde yer aldığı bu fay hattında yer alan şehirlerde 60-70 metre yükseklikten, yaklaşık 20 kat ve sonrası için yeni kurallar devreye girecek. AFAD Stratejik Planında yer alan Deprem Yönetmeliği güncellemesinde özellikle hastaneler ve benzeri kritik tesisler olmak üzere yeni yapılacak binalara, deprem anında yapıyı deprem hareketinden bağımsız kılarak daha az hasar görmesini sağlayan ‘sismik izolasyon’ şartı getirilecek. Ayrıca özellikle kırsal bölgelerde can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla ahşap yapılara ilişkin de ilk kez bu yönetmelikte ayrı bir bölüm olacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokdelenlere-kaliforniya-ayari-geliyor_143321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!