Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gökkafes Kararı: İnşaat Yapılamaz Şerhi Sürsün

Gökkafes kararı: İnşaat yapılamaz şerhi sürsün

Radikal Gazetesi
Gökkafes Kararı: İnşaat Yapılamaz Şerhi Sürsün

b>Gökkafes'in inşa edildiği araziye ilişkin 'inşaat yapılamaz' hükmünün kaldırılmasına ilişkin yerel mahkeme kararı Yargıtay'dan döndü.

Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, Şişli 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin Gümüşsuyu'ndaki Süzer Plaza'nın (Gökkafes) yapıldığı arazi ile ilgili olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde şerh konulan ve 1940 yılında tapuya 'Bu gayrimenkul üzerine inşa olunmamak üzere irtifak hakkı vardır' biçimiyle kaydolan kısıtlamanın kaldırılmasına yönelik kararını bozdu.

Yargıtay kararında, "Arazi üzerine gerek başlangıçta, gerekse sonradan kadastro uygulamasında konulan bu kısıtlamanın kamu düzeni amacını taşıdığı tartışılmamalıdır. Kayıtlara getirilen kısıtlama bir zaman süresiyle sınırlı tutulmadığından, konuluş amacı devam ettiği sürece kısıtlamanın da devam etmesi gerekir" denildi. Kararda, şerhin konulma sebebi olan kamu yararının halen devam edip etmediğinin de açıklığa kavuşturulması gerektiği vurgulandı.

Bilirkişiye eleştiri
Yerel mahkemece bu konularda yapılan araştırma, inceleme ve bilirkişi raporunun yeterli bulunmadığı ifade edilen kararda, bilirkişi olarak seçilen kişilerin de uyuşmazlıkta oy ve görüş bildirecek uzmanlar olmadığı dile getirildi. Mahkemenin toplanan delillerden yararlanarak uygun hüküm kurması gerektiği ifade edilen kararda, dava açmayan tarafları da kapsar şekilde şerhin tapu kayıtlarından kaldırılmasının doğru olmadığı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokkafes-karari-insaat-yapilamaz-serhi-sursun_45916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!