Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Göksu Deltası İçin Tedbir Alınmalı

Mersin’in Silifke ilçesinde 340 kuş türünün barındığı Göksu deltası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Yıllardır kumu alındığı

Zamanb>Mersin’in Silifke ilçesinde 340 kuş türünün barındığı Göksu deltası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Yıllardır kumu alındığı için Göksu nehriyle bağlantısı kopan Göksu deltasının önlem alınmadığı takdirde 50 yıl içinde Altınkum sahillerindeki konutlarla birlikte su altında kalacağı bildirildi.

Doğal Hayatı Koruma Derneği Göksu Deltası Araştırma Projeleri sorumlusu Bilge Bulaş, Göksu nehrinin binlerce yıldır getirdiği alüvyonların oluşturduğu Göksu deltasının Türkiye’de Birleşmiş Milletlerin korumasında olan beş sulak alandan birisi olduğunu söyledi.

Bulaş, burasının nadir ve nesli tükenme tehlikesi altında olan çeşitli kuş türlerinin yaşama, beslenme ve konaklama yeri olduğunu anlattı.

Deltada 340 çeşit kuşun yaşadığına dikkat çeken Bulaş, “Bunlar arasında dünyada nesli tükenmek üzere olan saz horozu da bulunmaktadır. Ancak bütün bunlara rağmen Göksu deltası her geçen gün biraz daha denize doğru yaklaşmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre deniz her 10 yılda bin 200 metre ilerleyerek deltayı su altında bırakacaktır. Önlem alınmadığı takdirde 50 yıl içerisinde Göksu deltası Altınkum sahillerindeki tüm konutlarla birlikte sulara gömülme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Onun için şimdiden bunlar düşünülerek önlem alınmalıdır. Aksi takdirde bu güzelim yeri bir daha göremeyebiliriz.” dedi.

Arkadaş Çevre Grubu sözcüsü Yaşar Öztürk ise yaptığı açıklamada, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora göre deltadaki tehlikenin apaçık ortaya konulduğunu bildirerek, raporda Göksu deltasının çevresindeki bitki örtüsünün geliştirilmesi ve kum alımının durdurulması gerektiğinin altının çizildiğini vurguladı.

Arkum Belediye Başkanı Mehmet Durmuşlu da, belde olarak çok zor durumda olduklarını belirterek, deniz suyunda her geçen gün bir yükselme meydana geldiğini, bunun da belde açısından çok büyük bir tehlike oluşturduğunu dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/goksu-deltasi-icin-tedbir-alinmali_4566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!