Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Granit' Modası

Ülkemiz doğal taş zengini. Mermer, traverten olarak dünya rezervinin yüzde 35'inin Türkiye'de olduğunu iddia ediyoruz. Ama doğal taşlarımızın çok azını işleyerek ihraç ediyoruz. Onların yerine ithal granit plakalar döşüyoruz. Kendi granitimizi blok halinde, ucuz ucuz Çin'e satıyor, onların dilimleyip plaka haline getirdikleri graniti ithal

Milliyet Gazetesi/Güngör URAS
'Granit' Modası

skiden sokaklarda paket taşları vardı. İşte onlar granitti. Eskiden kaldırımların kenarında uzun uzun kaldırım taşları vardı. İşte onlar da granitti.
Granit paket taşlarıyla döşenmiş sokaklar, caddeler, granit kaldırım taşları ve kaldırımlar, başka ülkelerde tarihi değer olarak korunuyor.
Biz ise sadece paket taşlı sokaklara asfalt döşemekle, granit kaldırım taşlarının yerine betondan yapılmış bloklar yerleştirmekle kalmadık, inşaat makineleriyle yerlerinden söktüğümüz granit paket taşları ile kaldırım taşlarını kamyonlara yükledik. Denize döktük. Dolgu malzemesi olarak kullandık.
Şimdi de sokaklara, kaldırımlara granit plakalarla döşeme modası ve çılgınlığı başladı. Belediyeler Çin'den granit plakalar ithal edip sokaklara kaldırımlara döşüyor. Müteahhitlerimiz kamu yapılarında yerli mermer ve traverten kullanacak yerde ithal malı Çin graniti kullanıyor.

Taş zenginiyiz
Ülkemiz doğal taş zengini. Mermer, traverten olarak dünya rezervinin yüzde 35'inin Türkiye'de olduğunu iddia ediyoruz. Ama doğal taşlarımızın çok azını işleyerek ihraç ediyoruz. Genelde ihracatımız blok halinde. Geçen yıl 800 milyon dolarlık doğal taş ihraç ettik.
Türkiye'de yüzlerce doğal taş madeninden mermer, traverten ve granit çıkarılıyor. Granit sert bir doğal taş. Bizde renk ve desen çeşidi az işlenmesi zor. Bu nedenle mermere ve travertene göre daha pahalı bir malzeme.
Bizde doğal taşı işleyenler, plaka haline getirenler, renk ve kalite çeşitlemek için başka ülkelerden blok halinde granit ithal ediyorlar.

Çin'den Türkiye'ye taş taşıyoruz
Granit modası ve çılgınlığı (yıllık) 100 milyon dolarlık bir pazar ortaya çıkardı. Renk, kalite, ucuzluk gibi nedenlerle de bu pazarın 50 milyon dolarlık kısmı yurtdışından (AB ülkeleri ile Çin'den) karşılanmaya başladı. Granit üretenler Çin'den yapılan ithalatın kalitesiz ve dampingli ithalat olduğunu iddia ediyor.
Çin'den işlenmiş, plaka haline getirilmiş granit ithalatının engellenmesini istiyor.
Yerli granit üreticilerinin ve de AB ülkelerinden ithalat yapanların Çin granitine karşı başlattıkları mücadele bizim bilinçsiz tüketim eğilimimizin yanlışlığını sergiliyor.
Dünyanın en güzel mermerlerine ve travertenlerine sahibiz... Onları ucuz bulduğunuz için "İlla da granit olsun" diyoruz. Sokaklardaki granit sokak taşları ile kaldırım taşlarını söküyoruz.

Onların yerine ithal granit plakalar döşüyoruz. Kendi granitimizi blok halinde, ucuz ucuz Çin'e satıyor, onların dilimleyip plaka haline getirdikleri graniti ithal ediyoruz... Bütün bunlarda bir çılgınlık, bir çarpıklık yok mu?

http://www.yapi.com.tr/haberler/granit-modasi_56880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!