Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Güney Afrika ile Türkiye Arasındaki İkili İlişkiler Potansiyelin Çok Altında, İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz''

Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakanı Rob Davies, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Güney Afrika İş Forumu'nda, Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler potansiyelin çok altında olduğunu, ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Güney Afrika ile Türkiye Arasındaki İkili İlişkiler Potansiyelin Çok Altında, İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz''

Foto: Ahmet Dumanlı (AA)

Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakanı Rob Davies, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Güney Afrika İş Forumu'nda, Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler potansiyelin çok altında olduğunu, ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin ikinci dalgasının etkilerinin Avro Bölgesinde daha etkili görüleceğini dile getiren Davies, Avro Bölgesinin önemli üyelerinin yeniden resesyona gireceğini ve ekonomilerinin uzun bir süre durağan olarak devam edeceğini belirtti.

Davies, Türkiye'yi bölgede önemli ve öncü bir ekonomi olarak bildiklerini dile getirerek, Türkiye'nin dünyanın ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve bölgesinde lider durumunda bulunduğunu kaydetti. Türkiye ekonomisinin her yıl büyüme gösterdiğine işaret eden Davies, Güney Afrika'nın da bölgesinde önemli bir konumda olduğunu ülke ekonomilerinin gelişme gösterdiğini anlattı.

Davies, yakın gelecekte Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük büyüme oranlarına Afrika kıtasının sahip olacağını ifade ederek, Afrika ülkelerinde bir tüketim artışı olduğunu, bu ülkelerde orta sınıfın büyüdüğünü ve tüketimlerinin arttığını söyledi.

Güney Afrika'da bir mali sıkıntı yaşanmadığına işaret eden Davies, genel olarak ekonomik yönetişimin Afrika kıtasının tamamında çok iyileştiği ve Afrika kıtası bir büyüme sıçrayışı gerçekleştiğini savundu.

Davies, Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin potansiyelin çok altında olduğunu vurgulayarak, Güney Afrika'nın Türkiye'ye ihracatına bakıldığında çok fazla katma değerli ürün olmadığının görüldüğünü dile getirdi.

Türk iş adamlarının, tekstil, kömür madenciliği, turizm ve ev aletleri alanında Güney Afrika'da yatırımları bulunduğunu ifade eden Davies, Güney Afrika'da 17 tane stratejik altyapı projelerinin tespit edildiğini, bunların sıralanmaya konulduğunu bildirerek, Güney Afrika'ya altyapı alanda yatırım yapacak şirketlere çok önemli fırsatlar olduğunu bildirdi.

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise küresel ekonominin yükselen piyasa ülkelerinin dinamizmiyle büyüdüğünü, küresel ekonominin ekseninin Asya'ya kaydığını dile getirerek, Türkiye ve Güney Afrika'nın bu küresel ekonomideki etkinliğinin hızla arttığına işaret etti.

Bunun için, Türkiye ve Güney Afrika olarak yeniden şekillenen küresel ekonomik düzen içerisinde yeni fırsatlara yeni iş imkanlarına, karlı yatırımlara ve ortaklıklara doğru ekonomik işbirliğini istenilen seviyelere çıkarılması gerektiğini belirten Yırcalı, hızlı küresel dönüşüm sürecinin kara kıtanın yükselen yıldızı Güney Afrika ile 2011 yılının ilk üç çeyreğinde küresel büyüme şampiyonu Türkiye için yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini anlattı.

Yırcalı, İtalya ile Çin arasındaki demokrasi ile yönetilen en büyük serbest piyasa ekonomisi olan Türkiye'nin, Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerine devam ederken G-20 üyeliği ile küresel siyasetin ve ekonominin etkin bir birimi olduğunu kaydetti.

''İlişkilerimizi derinleştirmeliyiz''

Rona Yırcalı, Güney Afrika'nın sahip olduğu siyasi istikrarın, devam eden reform sürecinin, uluslararası pazarlarla gümrük birliğinin, Afrika, Latin Amerika ve Hint Okyanusu pazarlarına hakim stratejik konumunun, zengin ham madde kaynaklarının, gelişmiş finans, bankacılık ve iletişim altyapısının kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Güney Afrika ile Türkiye arasında uzun soluklu ve çeşitlendirilmiş bir işbirliği tesis etmek istediklerini bildiren Yırcalı, ''İki ülke arasında da çeşitlendirilmiş bir işbirliği modeli tesis etmek bir tercih olmayıp bir zorunluluk olduğunun altını çizmek istiyorum. Biz, ülkenizin geniş Afrika kıtasında en büyük ekonomik ortağımız olmasını istiyoruz'' dedi.

Yırcalı, 2007 yılında 2,8 milyar dolar seviyesine kadar çıkan ikili ticaret hacminin daha sonra azalma trendine girerek, 2010 yılı sonunda 1,2 milyar dolar seviyesine kadar indiğini anımsattı.

Gelecek 10 yılda ekonomik ilişkileri sadece karşılıklı ticaret olarak sınırlamayıp derinlikli ve çeşitlendirilmiş bir ekonomik ortaklık tesis edilmesi gerektiğine işaret eden Yırcalı, iki yükselen piyasa ekonomisi olarak tamamlayıcı yönleri bir araya getirerek katma değeri yüksek projeleri hayata geçirebileceğini kaydetti.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/guney-afrika-ile-turkiye-arasindaki-ikili-iliskiler-potansiyelin-cok-altinda-iliskilerimizi-gelistirmeliyiz_90801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!