Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneysu Belediyesi, Yöresel Mimarinin Yaşatıldığı Çarşı İnşa Edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hemşehrilerine sık sık yaptığı ‘Geleneksel Rize mimarisini yansıtan yapılar inşa edin’ çağrısı Rize’de kabul görme

Zamanb>Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hemşehrilerine sık sık yaptığı ‘Geleneksel Rize mimarisini yansıtan yapılar inşa edin’ çağrısı Rize’de kabul görmeye başladı.

Başbakan Erdoğan’ın kendi ilçesi Güneysu’da yapımı devam eden Güneysu Sağlık Merkezi inşaatı, yörenin geleneksel mimari özelliğini yansıtan bir yapıda inşa edilecek. Aynı zamanda ilçede yapımına başlanan Merkez İlköğretim Okulu inşaatının da geleneksel Osmanlı Selçuklu mimarisi tarzında yapılacağı bildirildi. Güneysu Belediyesi de Erdoğan’ın bu çağrısına uyarak geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen Eski Pazar Caddesi üzerinde yörenin geleneksel mimarisini yaşatan yeni bir çarşı oluşturmak için çalışmalara başladı.

Güneysu Belediye Bakanı Ahmet Minder, Başbakan Erdoğan’ın çağrılarını dikkate olarak geleneksel Rize mimarisinden oluşturulan küçük bir çarşı yapmaya karar verdiklerini söyledi. Minder, çarşının yörenin eski mimari yapısının, yöresel el sanatları ve yemeklerinin de bulanabileceği bir turizm merkezi şeklinde planlandığını belirtti. Başbakan Erdoğan’ın bu konuda çok hassas olduğunu ve memleketine yaptığı her ziyarette konunun üzerinde dikkatle durduğunu hatırlatan Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, “Bu manada ilk defa ilçemizde yapımı devam eden Güneysu Sağlık Merkezi ve lojmanları inşaatında böyle bir mimari uygulanacak. Burası hem ilçemizin ihtiyaçlarına cevap veren modern bir yer olacak hem de yapı itibariyle bölgemizin geleneksel mimarisini yansıtacak.” dedi.

Belediye olarak, kendi yörelerinin eski mimari özelliklerini taşıyan bir pazar yapacaklarını ve proje çalışmalarına başladıklarını dile getiren Minder, “İlçemizde eski çarşı diye bilinen ve bizim çocukluğumuzun, gençliğimizin geçmiş olduğu bir çarşı vardı. Burası zamanla tahrip oldu ve kullanılmaz hale geldi. Son kalan kısımlarını da geçtiğimiz günlerde yıkarak burayı temizledik. Şimdi burada; o eski geleneksel mimarimizi ve çağdaş mimarimizi yansıtan bir eser oluşturmak istiyoruz. Bunun için bir kaç tane proje hazırlattık. Bu çarşı içerisinde iş yerleri, dükkânlar ve konutlar olan, tamamen bölgemizin geleneksel mimarisini yansıtan bir yer olarak inşa edeceğiz. Buraya yapacağımız konutlar hem bölgenin mimarisini yansıtan eserler olacak, hem de pansiyon şeklinde hizmet verebilecek bir turizm merkezi olacak şekilde planlanmaktayız. Ayrıca, içerisinde gelen vatandaşların yöremizin geleneksel lezzetleri de tadacağı, eski tritiko tezgahlarının, demircilerin olduğu ve çeşitli el sanatlarının yapıldığı bir çarşı oluşturmak istiyoruz. Dolayısıyla bu çarşı yerli ve yabancı turistlerin yöremizin mimari, kültürel ve sanatsal zenginliklerini görebileceği bir turizm merkezi olacak.” diye konuştu.

Amaçlarının; çağdaş, modern ve geçmişle bağlarını muhafaza etmek, medeniyetin ve kültürün mirasını koruyup gelecek kuşaklara aktarmak olduğuna vurgu yapan Minder, bugüne kadar geleneksel Rize mimarisinin yaşatılması konusunda ciddi bir çalışma yapılmadığını belirtti. Bu çalışmaların ilde ilk olacağını dile getiren Minder, “Biz burada geleneksel mimarimizin yaşatılacağı bir model oluşturmak istiyoruz. Bugün ortaya koyacağımız eserler, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü vazifesi görecek. Tabi ki tamamen eski mimariyi uygulamak çok zor olabilir, belki bugünkü ihtiyaçlara da tam olarak cevap vermeyebilir. O nedenle bugünün de ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeni bir mimari oluşturulacak. Bu mimari yapı aynı zamanda geçmişten de esintiler taşıyacak. Geçmişteki o güzel mimari yapımızı da muhafaza etmiş olacağız. Bunlar inşallah zamanla ilimizin her yerinde hayata geçirilir.” dedi.

Yöre mimarisini yaşatma adına bir başka çalışma daha başlattıklarını söyleyen Minder, Güneysu’nun mahalle ve köylerinde bulunan yöresel mimariyle yapılmış eski evlerin envanterini çıkartacaklarını da ifade etti. Minder, “Bölgemize gelen turistler otel yerine, böyle eski mimari yapılarda kalmak isteyecektir. Onlar için bölgenin eski mimari yapısını yaşacakları mekanlar oluşturmak istiyoruz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guneysu-belediyesi-yoresel-mimarinin-yasatildigi-carsi-insa-edecek_22293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!