Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güven ve İştah Arttı, Lira Coştu

Denetim ve danışmanlık firması Deloitte Türkiye, geleneksel Girişim Sermayesi Güven Araştırması’nın altıncısını yayımladı. Bir önceki araştırmadan oldukça farklı sonuçlar veren “2009 İkinci Yarıyıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması”, girişim sermayesi yatırımcılarının önümüzdeki altı aydan umutlu olduklarını ortaya koydu. Çalışmaya katılan

Taraf Gazetesi
Güven ve İştah Arttı, Lira Coştu

Denetim ve danışmanlık firması Deloitte Türkiye, geleneksel Girişim Sermayesi Güven Araştırması’nın altıncısını yayımladı. Bir önceki araştırmadan oldukça farklı sonuçlar veren “2009 İkinci Yarıyıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması”, girişim sermayesi yatırımcılarının önümüzdeki altı aydan umutlu olduklarını ortaya koydu. Çalışmaya katılan yatırımcılardan yüzde 24’ü önümüzdeki altı ay içinde ekonomik ortamda iyileşme bekliyor. Bu oran bir önceki araştırmada sıfır düzeyindeydi. Ekonominin kötüleşmesini bekleyenlerin oranı ise yüzde 17 oldu. Bir önceki araştırmada, gelecek altı ayda ekonomide kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 79’du. Raporda ilk çeyrek itibarıyle ekonominin yüzde 13.8 oranında küçüldüğü hatırlatılarak, yatırımcıların 2009 yılının başında ekonomiye bakış açısının olumsuz olması konusunda haklılıklarına dikkat çekildi.

Cazip yatırım arayışı

Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony Wilson, “2009 İkinci Yarıyıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması” hakkında şunları söyledi: “Deloitte’un düzenli olarak gerçekleştirmiş olduğu bu araştırma, son üç yılda fon yöneticilerinin yatırımlarına devam etme arzularını gösteriyor. Yatırımcılarla yaptığımız görüşmelerde hep aynı noktaların öne çıkartıldığını görüyoruz. Gelişen piyasa şartları doğrultusunda hareket eden bu şirketler, yatırım için sağlıklı kurum arayışlarını sürdürüyor. Daha da önemlisi, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli potansiyelinden hiç kuşku duymuyorlar.”

Yatırımcıların beklentisine göre, ekonomik ortamda belirgin bir iyileşme tahmini öne çıkarken uzmanlar, önceki üç araştırmada bu yönde hiçbir olumlu beklentinin ifade edilmemiş olmasına dikkati çekiyor. Son araştırmada yatırımcı firmaların sadece yüzde 12’si önümüzdeki dönemde etkinliklerinin azalacağını kaydetti. Bundan önceki araştırmada bu yönde görüş bildirenlerin oranı yüzde 63’ü buluyordu. Katılımcıların yüzde 59’u önümüzdeki altı ayda işlem hacimlerini arttırmayı planlarken, yüzde 35’i ise finansman olanaklarının kolaylaşmaya başladığını vurguladı. Dolayısıyla, araştırmanın bulguları önceki dönemlerden farklı olarak ekonomide bir kıpırdanmaya işaret ediyor.

Kriz öncesi havaya dönüş

Deloitte araştırmasında, girişim sermayesi yatırımcılarına önümüzdeki altı ay içinde kendilerini piyasada alıcı olarak mı, yoksa satıcı olarak mı konumlandıracakları soruldu. Kendilerini alıcı olarak konumlayan şirketler, satıcılardan açık ara önde giderken, bu yöndeki hareketin kriz öncesi eğilimlere yakın sonuçlar verdiği görüldü. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 76’sı kendisini önümüzdeki altı ay için net alıcı olarak tanımlarken, net satıcı olarak tanımlayanların oranı yüzde 24 seviyesinde kaldı. Geçen yılın ikinci altı ayında net alıcıların oranı yüzde 92 iken, net satıcıların oranı yüzde 8 olmuştu.

Dolarda 1.45 beklentisi

Risk iştahı ve güvendeki artış sadece Türkiye ile sınırlı değil. Uluslararası piyasalarda dolardan kaçış ve yerel para birimlerine yoğun bir talep dikkat çekiyor. Krizde sona yaklaşıldığı beklentisinden kaynaklandığı belirtilen bu para akışının, özellikle hisse senedi ve tahvil piyasaları açısından çok önemli bir avantaj olduğunun altı çiziliyor. Türkiye’de de durum benzer. Bankalararası piyasada alımda 1.50’nin altına gerileyip, 2008 yılı seviyesini test eden doların, 1.45’lere inip inmeyeceği tartışması başladı. Bu seviyenin mümkün olduğunu söyleyen uzmanlara göre 1.45’lere kademeli olarak düşüş, 1.40’ları da olası hale getirecek. Öte yandan faizlerdeki iniş, dolardaki düşüşü sınırlayacak engel olarak görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guven-ve-istah-artti-lira-costu_70890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!