Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hâlâ Sanayiciyim, Sadece Riski Dağıtma Peşindeyim

Zorlu Grubu, Karayolları arazisine 800 milyon dolar verince, "Para sanayiden toprağa gidiyor" yorumları yapıldı. Ancak Ahmet Nazif Zorlu, "Ben sanayiden çekilmiyorum. Daha iki ay önce 5 fabrika birden açtım. Sadece yumurtaları aynı sepete koymuyorum. Teraziyi dengelemeli" dedi.

Sabah Gazetesi/Hacer GEMİCİir sene önce Denizbank'ın yüzde 75'ini 2 milyar 437 milyon dolara Dexia'ya satan Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun, bu parayı nasıl değerlendireceği merak konusuydu. Satıştan sonra öncelikle sektörler arasında enerjiyi gösteren Zorlu, geçtiğimiz hafta İstanbul Zincirlikuyu'da Karayolları'na ait yaklaşık 90 bin metrekarelik araziye 800 milyon dolar vererek, gayrimenkul sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Üstelik, burada da durmayacağını 21 Mart günü yapılacak olan İETT'nin Levent'teki arazisine de teklif vereceğini açıkladı.

İşte İstanbul'da gayrimenkul fiyatlarının yükselmesine neden olan 800 milyon dolarlık teklifin ardından, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile bundan sonraki projelerini ve 'sanayicilikten uzaklaşıyor' yorumlarını konuştuk.

Öncelikle Zorlu'nun buna verdiği yanıt netti: "Ben sanayi tesisimi kapatmıyorum. Sadece yumurtaları aynı sepete koymuyorum." Bu arada projeyi peşin para ile almaya hazırlanan ve 'Çünkü yüzde 10 faiz çok yüksek' diyen Zorlu, bölgede yeşil alan için de garanti verdi. 90 bin metrekarelik alan üzerinde sadece 10 bin metrekare arazi üzerinde yapılaşma olacağını dile getiren Zorlu, "Başıma silah dayasanız, daha fazla yap deseniz yapmam" dedi. Son günlerin en çok konuşulan ismi Ahmet Nazif Zorlu'nun gayrimenkul sektörü, sanayi ve siyaset üzerine görüşleri şöyle:

Geçtiğimiz günlerde Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 'Zorlu'nun Karayolları arazisine 800 milyon dolar vermesine üzüldüm. Paranın sanayiden toprağa gitmesi üzücü' dedi. Bu yönde benzer yorumlar size de gelmiştir. Sanayiden uzaklaşıyor musunuz?
Ben Ahmet Kocabıyık'ın değerlendirmesini olumsuz algılamadım. Biz reel sektörde en fazla istihdam yaratan gruplardan biriyiz. Bugün 28 bin çalışanımız var. Ama taktir edersiniz ki yumurtaları aynı sepete koyamazsınız. Herşey sanayide olmaz. Biz bir hizmet sektöründeydik. O sektörden çıktık, başka bir hizmet sektörüne giriyoruz. Sanayide yatırım yapmıyor değiliz ki, iki ay önce Manisa'ta 5 tane fabrika açtık. Teraziyi dengede tutmak zorundayız.

Gayrimenkul işine çok iddialı giriş yaptınız!
İddalı diye birşey yok, herkesin bir yoğurt yiyişi vardır. Bir işadamı hesabını kitabını yapar, 'şunu, şu kadara alacağım' diye gider. Şartlar neyi gerektiriyorsa o olur. Biz de kendi çizgimiz ile ihaleye girdik ve bize nasip oldu. Ben herşeyden önce nasibe inanırım.

Alan Da Satan Da Memnun


İhaleden önce 800 milyon dolar gibi bir rakam aklınızdan geçmiş miydi?
Siz üzerinize birşey alacaksınız, 500 liraya kadar alırım diyorsunuz, 550 lira olduğunu görünce dönüp gitmezsiniz. Bazı şeylerde birebir hesap yapmak mümkün değil. Bugün ise alan memnun, satan memnun. Mesele Karayolları 500-600 milyon dolar bekliyormuş, yüzde 30 yüksek bir fiyata satmış oldular. Böyle ortamlarda hava çok önemli.

Sırada İETT arazisi var, orada iddalı mısınız?
Arkadaşlar hazırlanıyor, bakıyorlar. Ne olur, ne biter belli olmaz. Oranın ayrı bir konsepti var. Tabi değerlendiriyoruz, bakıyoruz.

Karayolları arazisi üzerine nasıl bir konsept düşünüyorsunuz?
Dünyanın sayılı mimarlarına yazdık, konsept çalışması yaptırıyoruz. Zorlu Grubu olarak Türkiye'ye, İstanbul'a yakışır dünyada konuşulan bir yer yapmak istiyoruz. Buraya 'sıradan birşey yapalım, cebimize parayı koyalım, gidelim' diye birşey yok. Bunu üstüne basa basa söylüyorum. Bizim burada yapacağımız proje hem İstanbul'a değer katacak, hem bir marka olacak. Bizim de bu sofrada bir tuzumuz olsun istiyoruz. Geçen sene ülkemize 6 milyar dolar getirmişiz. 3.2 milyar dolar bankadan, 2.8 milyar dolar ihracattan. Yoksa bu para ile ben yurtdışında Amerika'da çok daha iyi yerlerde, çok daha iyi şeyler yapabilirdim. Kendi ülkeme, kendi ülkemin toprağına yatırım yaptım. Karayolları arazisine aşağı yukarı 28-32 katlı binalar yapılacak. 10 dönüm arazi üzerinde 6-7 tane bina olacak. Otel, residans, alışveriş merkezi, kongre merkezi bulunacak. Yaklaşık 90 dönüm arazinin, 10 dönümü üzerinde bina yapacağız. Kalan 80 dönümü yeşil alan. Böyle bir yapılaşmaya can kurban. Bin yataklı bir otel, beş bin yataklı kongre merkezi olacak. Otel yüzde 80 dolu olsa 800 kişi alışveriş merkezinde dolaşacak. Kendi içinde yarattığı hareket bile yeter

http://www.yapi.com.tr/haberler/hala-sanayiciyim-sadece-riski-dagitma-pesindeyim_52699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!