Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç’e Metro Köprüsü Yapılacak

Taksim-Yenikapı metro hattı inşaatının yıllarca uzamasına neden olan Haliç geçişiyle ilgili sorun çözülme aşamasında.

ntvmsnbc.comb>Taksim-Yenikapı metro hattı inşaatının yıllarca uzamasına neden olan Haliç geçişiyle ilgili sorun çözülme aşamasında.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç’in üzerine yapılacak metro köprüsünün inşaatına yakında başlanacağını söyledi. Topbaş, köprü inşaatına engel olan tarihi Galata surlarının taşınması konusunda Anıtlar Kurulu’ndan olumlu mesajlar aldıklarını belirtti.

Taksim-Yenikapı metro hattı için yeraltından geçiş, kazı sırasında tarihi eserlere rastlanması nedeniyle yapılamadı. Çözüm olarak köprü yapılmasına karar verildi. Ancak bu kez de tarihi sur engeliyle karşılaşıldı. Bunun için de tarihi surların bir kısmının taşınması gündeme geldi.

Topbaş “Atina metrosu inşaatında da tarihi eserler taşındı götürüldü. Koruma Kurulu Başkanı’yla da görüştüm olumlu baktığını söyledi. Bu karar geldi gelecek” dedi.
Başkan Topbaş, Galata kara surları olarak adlandırılan ve Cenevizliler tarafından inşaa edilen surların taşınma yeri konusunda anıtlar kurulunun karar vereceğini söyledi.

Topbaş, projesini kendisinin çizdiği köprünün bitişi için tarih de verdi: “2007’nin ilk aylarında başlanabilir. Teknik problemlar kalmadı hepsi bitti. 2009’un başlarında bitirmek istiyorum. Güzel bir eser ortaya koyacak İstanbul.”

Kadir Topbaş, Yenikapı’daki Marmaray istasyonunda bulunan gemi ve kayıkların da kazıların bitmesinin ardından taşınmalarının planlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halice-metro-koprusu-yapilacak_50766.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!