Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halkı Deprem Paranoyasına Sokmayın

Marmara Denizi’nde son bir ayda yaşanan ve en büyüğü 3,7 şiddetindeki dokuz ayrı küçük depremin dikkate değer bir gelişme olduğunu söyleyen Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Oğuz Gündoğdu, bu hareketliliğin iyi izlenmesi gerektiğini ancak bunun büyük bir deprem olacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

Taraf Gazetesi
Halkı Deprem Paranoyasına Sokmayın

Marmara Denizi’nde son bir ayda yaşanan ve en büyüğü 3,7 şiddetindeki dokuz ayrı küçük depremin dikkate değer bir gelişme olduğunu söyleyen Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Oğuz Gündoğdu, bu hareketliliğin iyi izlenmesi gerektiğini ancak bunun büyük bir deprem olacağı anlamına gelmediğini vurguladı. 1999 yılında yaşanan 7.9 şiddetindeki Marmara depreminden sonra denizin içindeki fay hattında ilk kez bu kadar kısa sürede hareketlenmeler olduğunu belirten ve bilim insanları olarak şu anda yaşanan gelişmeleri aktardıklarını belirten Gündoğdu, "Hareketlilik incelenmeli. Ama bunu yaparken insanları deprem paranoyasına sokmamalıyız" dedi.

Yakın zaman ölçümüz insan ömrü

Marmara Denizi'nde bulunan Kuzey Anadolu Fay hattındaki son bir aylık hareketliliği değerlendiren Oğuz Gündoğdu, "yakın zamanda deprem olabilir" şeklinde yapılan yorumların yanlış anlamalara neden olduğunu belirtti. Bir fay hattının 300-350 yıllık bir süre içinde enerji biriktirdiğini söyleyen Gündoğdu, şöyle konuştu: "Bu anlamdaki yakınlık ölçümüz bir insan ömrüne eşdeğerdir. İnsan ömrünün 70 yıl ortalaması olduğunu düşünürsek bu yıllar içinde deprem olması yakın zamandır. Ayrıca büyük deprem, öncesinde belirti vermeyebilir. Verse bile biz bunu göremeyebiliriz. Fay hattındaki hareketliliğin her zaman büyük bir depremin habercisi olacağı yanılgıdır."

Türkiye'de bir deprem politikasının olmadığını söyleyen Oğuz Gündoğdu, "Şu anda iki ayrı yerde deprem araştırması yapılıyor. İznik Gölü içinde ve çevresinde Kandilli Rasathanesi ile Alman uzmanlar bir çalışma yürütüyor. Akyazı'da da Afet Koordinasyonu ile Japon bilim insanlarının bir çalışması var. Marmara’da ise çalışma yok. Bizim çalışmalarımız ise tamamen maddi imkânsızlıklar yüzünden amatörce yürütülüyor" dedi.

Deprem için tarih verilemez

Depremlerin önceden bilinebilmesi için 20 ayrı teknik parametreyle gözlem yapıldığını söyleyen Gündoğdu, "Deprem öncesinde termal suların ısıları, elektro manyetik alanların ve deprem olacak yerin eğiminin değişimi inceleniyor. Canlıların bile tavırları değişiyor. Bütün bu incelemeler yapılsa da deprem için kesin tarih vermek mümkün değil" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halki-deprem-paranoyasina-sokmayin_67615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!