Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Halkın İstemediği Projeye İl Meclisinden İzin Çıktı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde, 3 kez köylüler tarafından engellenmesine rağmen 6 yıldır HES yapmaktan vazgeçmeyen şirkete İl Meclisinde izin çıktı. Açılan davanın Danıştay'da devam ettiğini belirten bölge halkı doğaya ve derelere sahip çıkacaklarını dile getirdi.

yapi.com.tr
Halkın İstemediği Projeye İl Meclisinden İzin Çıktı

Artvin Yusufeli’nde Yaylalar ve Demirdöven köylerinin ortak merasından geçen Hevek Çayı üzerinde HES yapmak isteyen şirket, ÇED olumlu raporu aldıktan sonra 2015 yılında bölgeye gelerek şantiye kurmak için çalışmalara başladı. Ancak köylülerin yoğun direnişiyle karşılaşan şirket şantiye kuramadan bölgeyi terk etti.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; daha sonra bölgeye elektrik hattı çekmek isteyen şirket yine vatandaşların direnciyle karşılaştı. Son olarak beton mikserlerine engel olan köylülerin üzerine beton döken şirket elemanları bölgeden kovulmuştu. Diğer taraftan hukuksal mücadele de yapan köylülerin açtığı dava yerel mahkeme tarafından reddedildi. Şirkete karşı direnen köylülerin Danıştay’a taşıdıkları davanın halen daha sonuçlanmadığı belirtildi.

6 yıllık mücadeleyi yok ettiler
HES yapmak isteyen şirketi 3 kez kovan Yusufeli Demirdöven ve Yaylalar köyü halkı mücadelesine yılmadan devam ederken, HES projesi için Artvin il genel meclisinde imar oylaması yapıldı. Oylamaya katılan 11 AKP’li ve 1 MHP’li üye HES’e evet derken, 8 CHP’li üye hayır oyu verdi. Bir CHP’li üye ise toplantıya katılmadı. Köylülerin 6 yıldır verdikleri mücadele gösterdikleri direniş AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla yok sayıldı.

“Derelerimizi korumaktan vazgeçmeyeceğiz”
6 yıldır verdikleri mücadeleyi 12 il meclis üyesinin yok ettiğini söyleyen bölge halkı, köylerini ve derelerini korumak için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Mera alanının HES şirketine usulsüz verildiğini ileri süren köylüler, “Bu halk, bu HES’i burada yaptırmayacak. Bu talana asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halkin-istemedigi-projeye-il-meclisinden-izin-cikti_182826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!