Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hamili Metro Yakinimdir

İstanbul Metrosu'nun iki yakasını bir araya getirecek 'Haliç geçişi' projesine 15 yıl sonra izin çıktı. Koruma Kurulu'nda metro güzergâhı için danışma

Radikal
Hamili Metro Yakinimdir

stanbul Metrosu'nun iki yakasını bir araya getirecek 'Haliç geçişi' projesine 15 yıl sonra izin çıktı. Koruma Kurulu'nda metro güzergâhı için danışmanlık yapan iki üye de yer aldı!

İstanbul Metrosu'nun Haliç geçişi için 15 yıllık tartışmanın ardından başa dönüldü. İstanbul 1. No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 'Tarihi Yarımada 1/5 bin ve 1/bin ölçekli Koruma İmar Planı'nı onayladı. Böylece daha önce itiraz ettiği eski metro güzergâhına onay vermiş oldu. Kurulun görüş değişikliğinde eski güzergahla ilgili 'yeni' plana danışmanlık yapan yeni üyelerin oyunun yer alması dikkat çekti.

AKP tarafından çıkarılan 2860 sayılı yasayla, tüm koruma kurullarında olduğu gibi İstanbul 1. No'lu Koruma Kurulu üyeliklerinde de değişiklik yapıldı. Daha önce beş üyeden oluşan koruma kurulunda, iki üye YÖK tarafından, üç üye ise Kültür Bakanlığı'nca atanıyordu. 2860 sayılı yasa değişikliğiyle YÖK'ün üyelikleri ikide kalırken, bakanlık üyelikleri beşe çıkarıldı. Bakanlığın atadığı üyeler de eski metro güzergâhının yer aldığı yeni imar planını hazırlayan isimler olunca, 1990 yılında hazırlanan ilk planda yer alan metro güzergâhı 15 yıl sonunda kurulun onayından geçti. Böylece, imar planına danışmanlık yapan İhsan Sarı ve Sinan Kılıçoğlu, kendi planlarına onay vermiş oldu.

Yasa engel oluyor ama...
2860 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kanunu'nun 58. maddesine göre; kurul üyeleri kendi yer aldıkları projeleri onaylayamaz. Yasada, 'Koruma Yüksek Kurulu ve Koruma Bölge Kurulu üyeleri, görev ve yetki alanlarına giren konularda doğrudan veya dolaylı olarak taraf olamaz, hiçbir menfaat sağlayamaz. Aksine davrandığı tespit edilen koruma kurul üyelerinin üyelikleri ise bakanlık tarafından sona erdirilir" deniyor.

1990'dan beri süren tartışma
Haliç'e yeni köprü fikri, 1990'da ortaya atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim-Yenikapı Metrosu'nun Haliç'i geçebilmesi için Unkapanı ve Yeni Galata Köprüsü arasına yeni köprü önerdi. Ama Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin açtığı dava sonucu planlar 1994'te iptal edildi. 1995'te bölge 'kentsel sit alanı' ilan edildi. İlgi-li Koruma Kurulu, sunulan güzergâha 'prensip'te izin verince, belediye 1998 yılında ihale açtı, tüneller tamamlanma aşamasına geldi. Ancak 2001 yılında, 'Sit ilan edilmiş bir alanda yapılacak her türlü inşai ve fiziki işlem için kurul izni alınması, aksi takdirde ruhsatsız inşaat yapılacağı' uyarısı üzerine belediye Haliç geçişi ve istasyon tüneli çalışmalarını durdurdu.

Tarihi silueti bozar deniyordu
İstanbul 1. No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, son kararından önce, metronun Haliç geçişi için Süleymaniye ve Şişhane arasında düşünülen yeni köprünün tarihi yarımadanın siluetinde onarılamaz hasarlar yaratacağını, bunun yerine güzergâhın mevcut Unkapanı Köprüsü'ne veya onun yerine yapılacak köprüye kaydırılmasını istemişti. Yeni köprü düşüncesiyle metro inşaatına başlayan belediye ise bu kararla yüzlerce metre tünelin devre dışı kalacağını savunarak kurula itiraz etmişti. Kurul kararında direnince dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna döneminde kurulun isteği doğrultusunda beş alternatif güzergâh hazırlandı ancak uygulamaya geçilmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tünelleri 'tren garajı' olarak kullanacaklarını söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hamili-metro-yakinimdir_24055.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!