Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Harem-Haydarpaşa Arası Nasıl Değişecek?

İstanbul'un simgesel binalarından biri de Haydarpaşa... Sadece tarihi kimliği değil, Anadolu'nun İstanbul'a, İstanbul'un denizden Anadolu'ya aç

Sabah/Mahmut ÖVÜR
Harem-Haydarpaşa Arası Nasıl Değişecek?

b>İstanbul'un simgesel binalarından biri de Haydarpaşa... Sadece tarihi kimliği değil, Anadolu'nun İstanbul'a, İstanbul'un denizden Anadolu'ya açılan ilk kapısı oluşuyla önemli bir rolü ve önemi var Haydarpaşa'nın. Haydarpaşa aynı zamanda deniz yolu nedeniyle İstanbul'un dünyaya açılan çok önemli ticaret merkezlerinden biri.

Harem'le Haydarpaşa arasında yer alan, Otogar, Devlet Demir Yolları, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Gümrük Müdürlüğü binaları tam anlamıyla bir görüntü kirliliği yaratıyor.
Birçok kent bilimcisinin de katıldığı gibi Harem'den Haydarpaşa'ya uzanan bu devasa ve değerli alan İstanbul'un tarihi ve çağdaş siluetine de uymuyor. Değiştirilmesi gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi bugünlerde tam da bu değişim projesi üzerinde çalışıyor. Projenin alanı gibi, parasal boyutu da dudak uçuklatacak ölçekte. Bu nedenle de yerli, yabancı birçok işadamının iştahını kabartıyor. Daha şimdiden birçok işadamı bu projenin tamamını almak veya bir kısmına ortak olmak için yoğun kulis çalışması yapıyor. Başkanın her adımı yakından izleniyor, başkana yakın olmak için her yol deneniyor.

Bu konuda en fazla yol alan dönemin 'yıldızı parlayan' ve kayısısıyla ünlü ilimizin ünlü işadamı. Aynı projede Japonlar da ciddi çaba harcıyor. Kulislerde konuşulanlara göre adı geçen işadamı zamanın çoğunu hem köprü projesi, hem de Haydarpaşa projesi için harcıyor. Çünkü her iki proje de prestij ve parasal boyutu açısında önemli.

Şimdi gelelim Haydarpaşa Projesi'nin son durumuna...
Öncelikle Haydarpaşa'daki tren istasyonu kalkıyor. Merkez Söğütlüçeşme'ye, yük trenleri de Derince'ye taşınmaya başladı bile... Böylece Tarihi Haydarpaşa Garı açığa çıkmış olacak.
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin ve Gümrük Müdürlüğü'nün bulunduğu geniş alana ve Harem Otogarı'na gelince... Bu bölgede henüz somut bir adım yok. Ama kalkacağı konusu tartışmasız. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi'nde ciddi bir çalışma yürütülüyor. Bölge, Harem'deki otogardan Haydarpaşa Garı'na kadar kaldırılıp temizlenecek. Burası için çok değişik birkaç projeden söz ediliyor. Konuyla ilgili kamuoyuna yansıyan ilk çalışmayı DYP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp yapmıştı. Bu bölgeyle ilgili Devlet Demir Yolları yetkililerinin daha önce hazırlattığı bir proje, yönetim değişikliği nedeniyle hayata geçirilemedi...

Şimdi herkes yeni projenin ne olacağını merakla bekliyor.
Söylenenler kuşkusuz ilginç... Örneğin Harem'e 7 yıldızlı otel, Haydarpaşa Gümrük Bölgesi'ne turizm merkezli işletmeler, küçük oteller ve iş merkezleri kurulması planlanıyor. İstanbul'un geleceği açısından önemli bu projelere ilişkin gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...

http://www.yapi.com.tr/haberler/harem-haydarpasa-arasi-nasil-degisecek_19981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!