Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Has Mimarlık'ın Projesini Yaptığı Anadolu Sağlık Merkezi Tamamlandı

Yaşam boyu sağlık için ilk adım: ANADOLU SAĞLIK MERKEZİ Türkiye’de ilk kez, koruyucu hekimli

yapi.com.tr
1 Has Mimarlık'ın Projesini Yaptığı Anadolu Sağlık Merkezi Tamamlandı

br/>


Yaşam boyu sağlık için ilk adım: ANADOLU SAĞLIK MERKEZİ

Türkiye’de ilk kez, koruyucu hekimliğe yönelik, uluslararası standartta bir sağlık merkezi açılıyor. Gebze Çayırova'da deniz tarafında 200 bin metrekarelik bir arazide gerçekleştirilecek Sağlık Köyü’nün ilk aşaması olan Anadolu Hastanesi 12 Şubat günü açılıyor. Anadolu Vakfı’nın girişimiyle ve ABD’li REES Associates Inc. ile tanınmış Türk mimarlık firması HAS Mimarlık Ltd’in. Tasarımıyla gerçekleştirilen proje ABD standartlarında sağlık hizmeti verilmesini hedefliyor.

Projede, koruyucu hekimlikten başlayıp, hastane, huzurevi ve son dönem evi kavramları da dahil olmak üzere sağlık hizmeti tüm açılımlarıyla ele alınıyor. İlk aşamada bitirilmiş olan yaklaşık 45.000 m2 kapalı alanlı, 207 yataklı genel amaçlı hastane hizmete açılıyor. İkinci aşamada, rehabilitasyon merkezi, huzurevi ve son dönem evi ile 240 öğrencilik hemşirelik yüksek okulu, 360 öğrencilik sağlık teknisyenliği yüksek okulu ve 600 öğrenci kapasiteli bir yurt binası bulunuyor. Proje, ayrıca, hasta yakınları için 150 odalı bir otel ile hemşire lojmanlarını da içeriyor.

Hastanenin projeleri REES Associates Inc. ile tanınmış Türk mimarlık firması HAS Mimarlık Ltd’in. oluşturdukları grupça tasarlandı.

Uluslararası uzmanlarla ayrıntılı planlama sonucu iki yıl gibi kısa sürede inşaat

REES ve HAS, projenin karmaşık ihtiyaç programını, tıbbi ekipman planlamacılarından, deprem uzmanlarına kadar çok sayıda uluslararası uzmanın katkısıyla çözdü. Böylece, Türkiye’de ilk kez bir sağlık tesisi, daha toprağa kazma vurulmadan, her yönüyle düşünülerek, bu denli ayrıntılı planlandı. REES Associates Inc. ile HAS Mimarlık Ltd’in, kağıt üzerinde her yönüyle çözdükleri projenin inşaatı ise iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı.Depremde de kesintisiz hizmet

REES/HAS ekibi, binanın depremden sonra da kesintisiz hizmet verebilmesi için taşıyıcı sistemde özel önlemler almıştır. Strüktür sistemi, ameliyathanelerde titreşimi minimal düzeyde tutmak üzere hesaplanmıştır.

Los Angeles'ta dünyanın ilk deprem yalıtımlı hastane binası olan USC Hospital'ı tasarlayan REES ve HAS'ın tasarımı, hastanenin deprem sırasında ve depremden sonra da kesintisiz çalışabilmesini öngörüyor. Projede, ayrıca AIA (Amerikan Mimarlar Odası) Hastane Standartları ve NFPA (Amerikan Yangından Korunma Birliği) Yangın Standartları esas alındı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/has-mimarlikin-projesini-yaptigi-anadolu-saglik-merkezi-tamamlandi_22917.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben bu hastanede ameliyat oldum. harika bir hastahane, çok temiz ve nazik kişilikleri olan personel ve doktorlar var. gerçekten takdir edilecek bir hastahane, bu hastaneyi hayata geçirip oluşturdukları için yetkililere çok teşekkür ediyoruz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!