Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hastane İnşaatı Hastanelik Oldu

1991'de temeli atılan Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne bugüne kadar 24 milyon dolar harcandı. 50 milyon dolar daha gerekiyor. Marmara Ünive

Radikal
1 Hastane İnşaatı Hastanelik Oldu

b>1991'de temeli atılan Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne bugüne kadar 24 milyon dolar harcandı. 50 milyon dolar daha gerekiyor.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Hastanesi, Türkiye'nin en büyük metropolü İstanbul'un Anadolu yakasındaki tek üniversite hastanesi. Ama hastanenin başında sallanan Demokles'in kılıcı sayısı bir değil, iki.
Yılda yaklaşık 200 bin hastaya hizmet veren hastanenin hizmetlerini sürdürebilmesi için artık elzem hale gelen yeni binası, tam 13 yıldan beri inşa halinde! Hastanenin halihazırda içinde bulunduğu bina için ise neredeyse ayda bir kez 'tahliye davası' açılıyor.

Temeli bundan 13 yıl önce, 1991 yılında atılan Marmara Üniversitesi (MÜ) Hastanesi inşaatı yılan hikâyesi gibi. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Kemal Berkman, projenin 'bitmeyen senfoniye' dönüştüğünü belirterek, "Böyle giderse inşaat çürüyecek. Devletten yardım bekliyoruz" dedi.
Bugüne dek 24 milyon dolarlık harcama yapılan projenin bitirilmesi için yaklaşık 50 milyon dolara daha ihtiyaç var. Ancak üniversitenin kendi bütçesinden bu parayı karşılaması mümkün değil. İnşaatsa durma noktasına geldi.

Temel Demirel'den
7 Ekim 1991'de Maltepe Başıbüyük'te, Türkiye'nin önemli projelerinden birinin temeli atıldı. Törende dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yer aldı.
Bu inşaat bittiğinde 1985'ten beri İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı'na ait eski binada hizmet veren MÜ. Hastanesi, 120 bin metrekarelik, 600 yatak kapasiteli yeni binasına taşınacak, böylece fakültenin tüm birimleri aynı çatı altında toplanacaktı. Ancak 'bitirilmeyen projeler cenneti'nde bu proje de diğerleriyle aynı kaderi paylaştı.

En büyük destek Has'ın
Yıllar akıp giderken hastane inşaatı ödenek yetersizliği ve parasızlık nedeniyle defalarca durdu. Projeyi sahiplenen dönemin üniversite ve hastane yöneticileri ise ödenek sağlamak için çalmadık devlet kapısı bırakmadı ama her seferinde elleri boş döndü.
En büyük destek işadamı Kadir Has'tan geldi. Has, 7 milyon 360 bin dolarlık bağış yaptı. Ancak devletten gerekli destek gelmediği için proje sürekli kesintiye uğradı.
İnşaat için bugüne kadar Kadir Has'ın yaptığı bağış da dahil olmak üzere 24 milyon dolar harcandı. Bu sürede altı başhekim, üç rektör ve iki dekan değişti.

Rektörlerin mirası oldu!
Şimdiki rektör Prof. Dr. Tunç Erem, dekan Prof. Dr. Kemal Berkman ve başhekim Zehra Kavak projenin bitirilebilmesi için çabalıyor ve katıldıkları her toplantıda bu taleplerini dile getiriyor.
Tek istekleri inşaatın bitirilmesi olan üniversite ve fakülte yönetiminin bir sorunu da davalar.

Hastalar ne olacak?
Hastanenin şu an hizmet verdiği binanın sahibi olan Huzur Vakfı, neredeyse ayda bir kere çeşitli gerekçelerle tahliye davası açarak, binanın boşaltılmasını istiyor.
Bugüne kadar bu davalardan sonuç çıkmadı ancak mahkeme 'tahliyeye' karar verirse, hastalarla birlikte bina boşaltılmak zorunda.

'Halimiz içler acısı'
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Berkman, üniversite rektörü Prof. Dr. Tunç Erem'in desteğiyle mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek, isyanını şu sözlerle dile getiriyor:
"Biz uluslararası platfomda sesimizi duyurmuş bir fakülteyiz. Bütün hastane
üniversitelerinde temel bilimler ile klinik birimler iç içedir. Ama biz ayrı kampüslerde hizmet veriyoruz. İnşaat tamamlanınca tüm birimler bir araya gelecek. Hem hastalara hem de öğrencilere daha iyi hizmet vereceğiz.
İnşaat şu an kaplumbağa hızıyla ilerliyor. Böyle giderse çürümeye mahkûm. Devletten destek bekliyoruz. Tıp fakültesi MÜ'nün 'amiral gemisidir.' Bu kadar hizmet ve eğitim, bilim üreten fakülte içler acısı bir haldedir. Bu iş bitmeyen senfoniye döndü."

--------------------------------------------------------------------------------

İlklerin hastanesi
İstanbul'un Anadolu yakasındaki tek üniversite hastanesi olan 400 yatak kapasiteli Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde yılda 200 bin hastaya bakılıyor. Kadın hastalıkları, riskli gebelikler, üroloji ve beyin cerrahisi konularında son teknolojileri kullanan hastane, Türkiye'deki ilklere de imza atmış. Beyin cerrahisi alanında ilk kez 'gamma bıçağı' yöntemiyle tedavi bunlardan sadece biri. Hastane kadın hastalıkları konusunda da Türkiye'de ilk 'kromozomal anomali tarama programını' gerçekleştiriyor.
11-14 hafta erken gebelik tarama programı uygulanarak, kromozomal hastalıklı bebek taşıma riski yüksek olan hastalara testler uygulanıyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/hastane-insaati-hastanelik-oldu_8278.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bence de biran evvel inşaatın bitmesi lazım çünkü şuan bina gercekten kendini taşımaz durumda şayet önlemler alınmaz ve çözüm bulunmazsa eger olacakları söylemeye benim dilim varmıyor. umarım biran evvel bi çözüm bulunur.saygılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!