Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hattın Yarısı Tamam

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut metro hattını Üçkuyular'a uzatmak için yürüttüğü inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat aralıksız devam ediyor. Hızlı tempoda süren çalışmaların sonucunda 5.5 kilometrelik hattın yüzde 53'lük kısmını oluşturan 2 bin 770 metrelik bölümü tamamlandı.

Yeni Asır Gazetesi
Hattın Yarısı Tamam

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut metro hattını Üçkuyular'a uzatmak için yürüttüğü inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat aralıksız devam ediyor. Hızlı tempoda süren çalışmaların sonucunda 5.5 kilometrelik hattın yüzde 53'lük kısmını oluşturan 2 bin 770 metrelik bölümü tamamlandı.

Üçyol Uğur Mumcu Parkı, Özel Türk Koleji, Özdemir Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş Parkı içi, Fahrettin Altay Gözlüklü Martı Parkı içi, Hatay, İlahiyat Kavşağı ve Poligon olmak üzere 8 noktada açılan şaftlar ile Hatay Renkli Durağı ve Askeri Hastane önünde açılan havalandırma şaftlarında çalışmalar hızlı bir tempoda sürüyor. Şu anda 5.5 kilometrelik güzergahın 2 bin 770 metrelik bölümü yani yüzde 53'lük tünel bölümü tamamlandı. Tünelin ikinci ve son beton kaplaması için hazırlık yapılıyor. Yine istasyonlardan İzmirspor ve Güzelyalı'nın tünel kazıları tamamlandı. Diğer istasyonların tünel kazıları da aynı tempoda sürüyor. 2007 Haziran ayı ortalarından bugüne değin yapılan çalışmalarla toplam 1640 metre yol alındı.

5.5 kilometre

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro hattının, apartmanlaşmanın ve dolayısıyla nüfusun son derece yoğun olduğu bir bölgeye hitap edeceğine dikkat çekerek, "Hedefimiz, çalışmaları planladığımız gibi yürütüp bu hattı bir an önce ulaşıma açmak. 11.5 kilometrelik hatta 80-90 bin olan günlük yolcu sayımıza, 5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular güzergahıyla bir o kadar yolcu daha ilave olacak. Bu rakamlar da hattın önemini ortaya çıkarıyor" dedi.

İnönü Caddesi'nin 20 metre altında devam eden çalışmaların bu yılın sonlarında tamamlanıp hattın işletime alınmasının planlandığını belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

Yarım saatlik yol

"Kent merkezindeki 11.5 kilometrelik mevcut metro hattımız Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hatlarının tamamlanmasıyla 20 kilometreye çıkacak. Bornova merkezden Üçkuyular'a, 30 dakika gibi kısa bir sürede konforlu bir ulaşım sistemi ile gidilebilecek. Böylece, kent içi trafiğin en yoğun olduğu metro güzergahındaki yerleşimlerde oturan vatandaşlarımız, iş ve evleri arasında bu kolay ulaşım sayesinde artık özel araçlarını kullanma gereği duymayacaklar. Vatandaşlarımız ulaşım konusunda rahatlarken, metroyu kullanmaları kendilerine hem ekonomik avantajlar hem de zaman tasarrufu sağlayacak."

İzmir'in dört bir yanını demir ağlarla örmeye kararlı olduklarını vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, önümüzdeki yıl da Halkapınar Otogar, Üçyol-Buca Tınaztepe ve Üçkuyular-Narlıdere metro hatlarının inşaatlarına başlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hattin-yarisi-tamam_59154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!