Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Su Altında Kalan Havaalanı...

Havaalanı Hayal Oldu

İlk olarak 1992 yılında gündeme getirilen ve 1997 yılında ihalesi yapılarak temeli atılan Or-Gi Havaalanı, yapılması yönünde alınan karara imza atan y

Akşam Gazetesi/06.09.2002lk olarak 1992 yılında gündeme getirilen ve 1997 yılında ihalesi yapılarak temeli atılan Or-Gi Havaalanı, yapılması yönünde alınan karara imza atan yetkililerce unutuldu.

Dönemin Ordu Valisi Sami Seçkin tarafından gündeme getirilen ve 3 yıl boyunca tartışılan 'Denize havaalanı yapılması' konusu, 1996 yılında Vali Mustafa Malay tarafından halk kampanyası şekline dönüştürüldü. Ordu ve Giresun'da kampanyaya 7'den 70'e herkesin katılımı sağlanırken, özel sektör çalışanlarının maaşlarından kesinti yapıldı. İlköğretim okullarındaki öğrencilerden 'bir simit parası' adıyla da bağışların alındığı kampanya döneminde, fındık ihracatçı kesimi de destek sağladı. Halkın katılımı ile kurulan vakıf tarafından ihale açıldı ve 1997'nin Mayıs ayında havaalanının temeli atıldı. Pist uzunluğu 3 kilometre olduğu ve başlangıçta denize temeli atılan havaalanında ilk etapta 200 metrelik mendireğin kaba inşaatı tamamlandı. Ancak toplanan para bitince, katılımın bu kez az olacağı ve vatandaşların ekonomik yönden ikinci bir kampanyayı kaldıramayacağı belirtilerek inşaat devlete devredildi.

DPT'ye gitti

Siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların aşırı talepleri üzerine konu Devlet Planlama Teşkilatı'na getirildi.

Or-Gi Havaalanı'nın 2000 yılında tamamlanması esas alınmasına rağmen, bugüne kadar en küçük bir çalışma yapılmadığını belirten Ordu Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz, 'Diğer bölgelerde havaalanları kapanabilir belki ama Ordu'nun böyle bir lüksü yok' dedi. Başkan Türkyılmaz şöyle devam etti:

'Karadeniz sahil şehirleri ekonomik ve ticari hareketliliğe sahip bölgelerdir. Ancak burada sadece Samsun ile Trabzon'un ağırlığı hissediliyor. Ordu ve Giresun bu iki ilin arasında kaldığı için ekonomik ve sosyal yönden kalkınamıyor.'

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Aydın ise, Or-Gi Havaalanı'nın yapılmasına ilişkin karara imza atanları imzalarına sahip çıkmaya çağırdı. Aydın, 'Babamın döneminde istenilenler yapılmadı, benden öncekilerin istedikleri yapılmadı, bizim dönemimizde istenilenler yapılmadı. Sahi soruyorum, bu Ordu'ya ne yapılmak isteniyor?' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havaalani-hayal-oldu_1629.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!