Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hemzemin Geçide Katlı Kavşak Önerisi

Başta Atatürk Orman Çifliği hemzemin geçidi olmak üzere AOÇ etrafındaki yollarla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin taslak planı tartışılırken, hemzemin geçidin sınırlarında bulunduğu Yenimahalle’nin Belediye Başkanı Fethi Yaşar hazırladıkları proje önerisini Ankara Hürriyet’e açıkladı.

Hürriyet ANKARA
1 Hemzemin Geçide Katlı Kavşak Önerisi

Başta Atatürk Orman Çifliği hemzemin geçidi olmak üzere AOÇ etrafındaki yollarla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin taslak planı tartışılırken, hemzemin geçidin sınırlarında bulunduğu Yenimahalle’nin Belediye Başkanı Fethi Yaşar hazırladıkları proje önerisini Ankara Hürriyet’e açıkladı. Gün içinde onlarca kez geçen tren yüzünden sürekli tıkanan hemzemin geçide yolu üstten geçirerek bir çözüm önerisi sunduklarını belirten Yaşar, “Tren yolunun üstünden geçecek bir köprülü kavşakla AOÇ’nin dokusu bozulmadan, trafiği üste alarak çözüm bulunabilir” dedi. Hemzemin geçit başta olmak üzere Etimesgut Zırhlı Birlikler’deki yol sorunun çözümüne her türlü desteği vereceklerini söyleyen Yaşar hemzemin geçit proje önerisini şöyle açıkladı:

AOÇ zarar görmemeli

“AOÇ ve Küçük Sanatkarlar Kavşakları’nın (Zırhlı Birlikler) süratle yapılması lazım. Burada vatandaşlar çok ciddi sorunlar yaşıyor ve hemzemin geçitteki sıkıntı bizim bölgemizde olduğu için bunu en iyi biz biliyoruz. Hemzemin geçide çözüm bulunurken de Ankara’nın oksijen kaynağı Ata yadigarı Atatürk Orman Çiftliği’nin zarar görmemesi çok önemli. Maalesef bugüne kadar AOÇ’nin önemli bir kısmı bir şekilde talan edildi. Bu yüzden AOÇ’de yapılaşmayı öngören bir projeye hiç bir şekilde onay vermemiz düşünülemez. Büyükşehir Belediyesi’nin yolladığı taslak projede bir takım sıkıntılar tespit ettik.

Ağaçlandırma yapılmalı

Bu yüzden alternatif bir plan çözüm önerisinde bulunuyoruz. Yolu bir köprülü kavşakla tren yolunun üstünden verebiliriz. Hem AOÇ’nin dokusunu koruyan hem de maliyet açısından daha doğru bir iş olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda CHP grubumuzu da bilgilendirdik. Onların da bu çözüm çerçevesinde değerlendirme yapacağını düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi de tam olarak böyle uygulamasa da benzeri bir yolla bu sorunu çözüme kavuşturabilir. AOÇ’de katlı kavşaklı çözüm ve Zırhlı Birliklerin çözümün ardından AOÇ’nin tamamında yeni bir ağaçlandırma hareketi başlatılması gerekiyor. Çevre ve Orman Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte bizde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.”

Proje 70 günde tamamlanır

Gazi Mahallesi, Beştepeler ve Yenimahalle merkezi bağlayan Çiftlik hemzemin geçidine yapılacak köprülü kavşak önerisi Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilirse AOÇ’nin dokusu bozulmadan trafik, tren yolunun üstünden akacak. Büyükşehir Belediyesi’nin projesine göre maliyet açısından da düşük olan proje 70 günde bitirilmiş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hemzemin-gecide-katli-kavsak-onerisi_73191.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hala yapılacak yolun AOÇ doğasına zararından bahsediliyor. Beyler siz hangi şehirde yaşıyorsunuz. Çok özür dilerim ama yıllardır AOÇ'nin mahvedildi zaten. Bir yanda Orman Bakanlığı, Orduevi, diğer yanda A.Gücü ve G.Birliği spor tesisleri... Yok Atlıspor, yok DSİ tesisleri, harabe gibi duran Marmara Oteli ve arkasındaki yasak bölge. Yetmezmiş gibi koca alanı kapsayan devlet mezarlığı ve Sn Türkeş'in mezarı. Çocukluğumuzda her köşesine girip çıktığımız, koşup oynadığımız yerler bir bir yok oldu. Şimdi kalkmış hemzemin geçidi devre dışı bırakacak yol için endişe ediyorsunuz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!