Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Heykeli Bırakın, Eserlerine Sahip Çıkın’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kadıköy mendireğine Fatih Sultan Mehmet’in heykelini dikme kararı, tarih ve şehircilik uzmanlarının tepkisiyle karşılaştı.

Zamanültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kadıköy mendireğine Fatih Sultan Mehmet’in heykelini dikme kararı, tarih ve şehircilik uzmanlarının tepkisiyle karşılaştı.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Turgut Öztaş, “Fatih’in bize bıraktığı tarihi miras perişan halde dururken, heykelinin dikilmesi çok komik. Onun heykeli dikileceğine bıraktığı tarihe sahip çıkılsın.” dedi. Öztaş, “Tarihi eserlerin haline bakıp yüzümüz kızaracağına dalga geçer gibi yeni simgelerin gündeme getirilmesi yanlış.” dedi. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Mumcu, bu projenin başta Fatih Sultan Mehmet’in saygınlığına zarar vereceğini söyledi ve “Eğer İstanbul’a ve Fatih’e sahip çıkma arayışı var ise, binlerce tarihi değer var onlara sahip çıkılsın.” dedi. İstanbul’un yeni sembollere ihtiyacının olmadığını söyleyen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Haldun Hürel de “Bu kentin zenginliklerine sahip çıkılsın. Tarihine değer verilsin. İstanbul camileriyle, kiliseleriyle, şadırvanlarıyla semboller şehri. Öncelikle kent içindeki tarihi eserlerin hiç ayrım yapılmadan onarılması lazım.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heykeli-birakin-eserlerine-sahip-cikin_26035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!