Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hierapolis’te Dua Odası Bulundu

Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde, 1957 yılında başlayan kazı çalışmalarına bu yıl da devam edildi. Kazılarda, Apollon Tapınağı’nın 104 nolu a

AA
Hierapolis’te Dua Odası Bulundu

amukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde, 1957 yılında başlayan kazı çalışmalarına bu yıl da devam edildi. Kazılarda, Apollon Tapınağı’nın 104 nolu adasında bir Dua Odası ortaya çıkarıldı.

Kazı çalışmalarına başkanlık eden Ord. Prof. Dr. Françesco D’Andria, yoğun bir tempoda çalıştıklarını, bu yılki kazıların Apollon Tapınağı, Nekropol, Antik Tiyatro ve St. Philip Martyriumu’nda gerçekleştiğini; geçen yıl ortaya çıkarılan Tritonlu Çeşme’de ise restorasyon çalışması yapıldığını söyledi.

D’Andria, Venedik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Anna Paola Zaccaria başkanlığındaki ekibin yaptığı kazılarda, Apollon Tapınağı’nın 104 nolu adasında “İon başlıklı ev” ortaya çıkarıldığını belirtti.

DUA ODASI

Tek odalı bu evin ortaya çıkarılmasını kazı çalışmalarının sonucu bakımından “muhteşem” olarak nitelendiren D’Andria, şöyle devam etti: “Kazılarda ortaya çıkarılan bu yer, yazılardan anladığımız kadarıyla bir dua odası. Odanın duvarlarında, sıva üzerine boyanarak, yapılan yazıt bulundu. Üç satır olan bu yazıt, kırmızı ve siyah kuşaklar arasına yerleştirilmiş. Kelimeler birbirini takip ediyor ve odanın 4 duvarını kaplıyor. Gustiniano dönemine ait yapıdaki yazıt Grekçe olup, VI. yüzyılın birinci yarısına tarihlenmektedir. Dinsel tema içeren bu yazıt, bir dua olabilir. O dönem için ilk kez figür yerine yazılarla bir anlatıma rastladık.”

D’Andria, bu yazıtı okumak için önümüzdeki günlerde, İtalya’dan Prof.Dr. Tullia Ritti başkanlığında 3 kişilik bir ekibin Pamukkale’ye geleceğini bildirdi.

SÜTUN BAŞLIĞI TÜRKİYE’DE TEK

Apollon Tapınağı’ndaki kazılarda mermerden üçüncü bir yapının bulunduğunu söyleyen D’Andria, “Buradan kolon ve sütün başlıkları çıkarıldı. İmparator Tiberius dönemine ait yapıdaki sütun başlığı, mimari açıdan Türkiye’de tek olma özelliğini taşımakta” dedi.

Hierapolis’te 8 Ekim’e kadar devam edecek kazılara, Lecce, Torino, Milano, Venedik, Roma, Napoli ve Messina üniversitelerinden 80 kişilik öğretim üyesi, teknik eleman ve öğrenci ekibi katılıyor.

Kazı Temsilciliğini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Denizli Müze Müdürlüğü’nden Nesrin Karabay yapıyor.
http://www.yapi.com.tr/haberler/hierapoliste-dua-odasi-bulundu_17691.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!