Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Hisarlar Protokolü’ne Meclisten Onay

Büyükşehir Belediye Meclisi, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı ile çevresinde yapılacak planlama, projelendirme ve altyapı faaliyetlerini öngören protokolü kabul etti.

Türkiye Gazetesi/S. Erkişiüyükşehir Belediye Meclisi, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı ile çevresinde yapılacak planlama, projelendirme ve altyapı faaliyetlerini öngören protokolü kabul etti.

Söz konusu protokol geçtiğimiz hafta içinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi arasında imzalanmıştı. Mecliste dün kabul edilen protokol çerçevesinde, 1451 tarihli mezar taşlarının bulunduğu ve İstanbul’daki ilk Osmanlı-Türk şehitliği olarak bilinen Nafi Baba Mezarlığı’nın çevre düzenlemesi yapılacak ve müştemilatı da kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Fatih Sultan Mehmet’in fetihten önce ordusu ile birlikte namaz kıldığı yer olarak bilinen ‘’Dua Tepesi’’ de düzenlenerek kültürel amaçlı kullanılacak.

Ayrıca, 1390 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan Anadolu Hisarı’nın korunmasına yönelik proje ve planlamada hayata geçirilecek. Anadolu Hisarı’nın içinden geçen yolun iptal edilecek ve yeni yol güzergahına ait proje Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Yine Protokol kapsamında ‘’İstanbul Sur-u Sultani’’ içerisinde yer alan ‘’Has Ahırlar’’da ‘’İslam, Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’’ olarak kullanılması için düzenlenecek. Rumeli Hisarı restorasyonu kapsamında da halen kapalı durumda bulunan Saruca Paşa Kulesi, Halil Paşa Kulesi ve Zağanos Paşa Kulesi de ziyarete açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hisarlar-protokolune-meclisten-onay_49842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!