Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hitit Barajı Modern Tarımın Hizmetinde

Fransa Basın Ajansı (AFP), Hititlerin bugün 3246 yıl önce Alacahöyük'te inşa ettiği sanılan barajın tekrar işlevsel hale getirilmesini "3 bin yıllık baraj Türk köyünde çiftçiliği yeniden canlandırdı" başlığıyla duyurdu.

Milliyet Gazetesi
Hitit Barajı Modern Tarımın Hizmetinde

ransa Basın Ajansı (AFP), Hititlerin bugün 3246 yıl önce Alacahöyük'te inşa ettiği sanılan barajın tekrar işlevsel hale getirilmesini "3 bin yıllık baraj Türk köyünde çiftçiliği yeniden canlandırdı" başlığıyla duyurdu.

AFP, Alacahöyük'te arkeologlar ve köylülerin çalışmasıyla, ilk inşa edildiği tarihten binlerce yıl sonra yıl sonra tekrar su toplamaya başlayan barajın, bölgedeki tarım alanlarına yeniden hayat verdiğini bildirdi. Barajın, 21'inci yüzyılda hizmete girebilmesi için 2.5 milyon metreküp çamur çıkarıldığını yazan AFP, barajın 30 bin metreküp su tutma kapasitesinde olduğunu duyurdu. Varlığından 2002 yılına kadar habersiz olunan antik baraj, Ankara Üniversitesi'nden arkeologların, bataklık alanda bir kazıya başlamasıyla ortaya çıkmıştı.

AFP'ye konuşan kazı başkanı arkeolog Aykut Çınaroğlu, barajın Hitit Kralı IV. Tudhaliyas tarafından inşa edilen 10 barajdan bugüne dek ulaşabilen tek baraj olduğunu söyledi. Uzmanlar da, taş ve doğal çamurdan olan barajın, bugünkü inşa tekniklerine çok benzer bir yöntemle yapıldığını belirtiyor.
Arkeolog Duygu Çelik ise baraj inşaatlarında bugün çamur yerine çimento kullanıldığını, günümüz barajları arasındaki tek farkın bu olduğunu söyledi. Baraj, "inşasından 3 bin 246 yıl sonra tekrar aynı amaçla kullanılan dünyadaki tek baraj" olarak kayıtlara geçti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hitit-baraji-modern-tarimin-hizmetinde_50210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!