Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hitit Göleti Belediyeye İlham Kaynağı Oldu

Yozgat'ın Aydıncık İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Demirel, kuraklığa bağlı yaşanan su sıkıntısını, yaz döneminde yapılan çalışmalarla gidermeye çalıştıklarını söyledi

Vatan Gazetesiaşkan Aydıncık, içme suyu konusunda hiçbir sorun yaşamadıklarını, ancak tarımsal sulamalar için Hititler döneminde de gölet olarak kullanıldığı tahmin edilen bir bölgede gölet inşaatına başladıklarını söyledi.

İçme suyu konusunda hiçbir sıkıntıları olmamasına rağmen ileriye dönük çalışmalar yapan Aydıncık Belediyesi, inşaatına başlanan ve 450 bin metreküp su dolum kapasitesine sahip içme suyu göletinde birikecek suyu tarımsal sulama ve enerji üretimine aktarmayı planlıyor. Aydıncık ilçesinin verimli topraklara sahip olduğunu, ancak tarımsal sulamada problemler bulunduğunu belirten Aydıncık Belediye Başkanı DYP'li Ahmet Demirel, "İlçemizde içme suyu konusunda sıkıntımız bulunmuyor. Ancak tarımı geliştirmek ve ilçede ürün çeşitliliğini arttırmak, dolayısıyla da ilçe ekonomisine katkıda bulunmak için elimizdeki su potansiyelini tarıma aktarmak istiyoruz" dedi.

Hitit göleti ilham verdi
İlçenin üst kısmında bulunan dağlık alanda, Hititler döneminde de gölet olarak kullanıldığı tahmin edilen bölgede gölet yapmak için inşaat çalışmasına başlandığını belirten Başkan Demirel şunları söyledi:

"İlçemizin ileriye dönük içme suyu problemi yaşamaması için çalışmalar yaptık ve dağlık araziden çıkarttığımız saniyede 20 litre debiye sahip kaynak suyunu, içme suyu şebekesine aktardık. Boşa akan temiz suları da değerlendirmek amacıyla Hitit döneminde gölet olarak kullanılan bir bölgede 450 bin metreküp su dolum kapasitesine sahip gölet inşaatına başladık. Şu anda 19 metre açılan ve kil dolgusu yapılan göletin temeli tamamlanmış durumda. Gölette su tutulmaya başladığında, biriken suyu ilk etapta ilçemizin ihtiyacı olmadığı için sulamada kullanacağız. İhtiyaç olduğunda ise içme suyu şebekemize bağlayabileceğiz."

Gölet çevresinde alabalık üretme tesisleri ve piknik alanlarının kurulacağını kaydeden Başkan Demirel, göletin akarına bir tribün yerleştirip, elektrik de üreteceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hitit-goleti-belediyeye-ilham-kaynagi-oldu_50441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!