Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hitit Soylularına Cam Fanusla Kaplı Mezar

Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Çorum'un Alaca ilçesinde, Alacahöyük ören yerindeki Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için başlatılan projenin önemli ölçüde tamamlandığını, mezarların gelecek yıl ziyarete açılacağını bildirdi.

CNN Türk
Hitit Soylularına Cam Fanusla Kaplı Mezar

Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Çorum'un Alaca ilçesinde, Alacahöyük ören yerindeki Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için başlatılan projenin önemli ölçüde tamamlandığını, mezarların gelecek yıl ziyarete açılacağını bildirdi. Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alacahöyük'te Hititler'den kalma 13 prens ve prenses mezarı bulunduğunu, bu mezarlardan Hitit uygarlığının geldiği noktayı gösteren, aralarında Hitit güneş kurslarının da olduğu zengin hazineler çıkarıldığını ifade etti.

Çıkarılan eserlerin Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilendiği için mezarların boş kaldığını belirten Prof. Dr. Çınaroğlu, bu nedenle prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için çalışma başlattıklarını kaydetti. Alacahöyük'te zamanla tahrip olan 13 mezardan 6'sının yerine orijinal ölçülerde, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar inşa ettiklerini bildiren Prof. Dr. Çınaroğlu, içine prens ve prenseslerin iskeletleriyle mezardan çıkan güneş kursları, altın ve gümüş eşyaların kopyasının konulacağı 6 mezarın gelecek yıl ziyarete açılacağını kaydetti.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, "Zamanla önemli ölçüde tahrip olan mezarlar, sadece dört duvar şeklinde, hiçbir anlamı olmadan bomboş duruyordu. Mezarların canlandırılması ve hazinenin ihtişamının görülmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla 15 Mayısta proje başlattık. Hititlere ait prens ve prenses mezarlarına eski ihtişamlı görünümlerini kazandıracağız" diye konuştu.

Mezarların restorasyonu ve canlandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Koruma Kurulundan onay aldıklarını belirten Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, şöyle dedi:

"Mayıs ayında Bakan Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törenle çalışmalara başlamıştık. 13 mezardan 6'sı orijinal ölçülerinde, aynı konumda yeniden yapıldı ve üzeri özel bir cam fanusla kapatıldı. Projemizin ilk aşaması olan mezarların yapımını bitirdik. Şimdi mezarların içine iskeletler, ölülerle birlikte gömülen güneş kursları ile altın ve gümüş eşyaların birer kopyaları konulacak."

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, ölüm törenleriyle ilgili video hazırlanacağını ifade ederek, "Böylece ziyaretçiler, 4 bin 500 sene önce bir Anadolu prens ve prensesinin nasıl gömüldüğünü ve ne kadar ihtişamlı eserlerle birlikte öteki dünyaya uğurlandığını görüp yaşayacaklar" dedi.

Projenin 180 bin YTL'ye mal olduğunu belirten Çınaroğlu, 15 Kasım'a kadar tüm eksikliklerinin giderileceğini ve mezarların gelecek yıl ziyarete açılacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hitit-soylularina-cam-fanusla-kapli-mezar_64226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!