Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde bulunan Oymaağaç Höyüğü'nde 8 yıldır yapılan kazı çalışmalarında bulunan Hititlerin dini merkezi "Nerik" gün yüzüne çıkıyor.

yapi.com.tr
Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor

DHA'nın haberine göre, Samsun'un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç köyünde bulunan Oymaağaç Höyüğü'nde 8 yıl önce Alman Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan'ın kazı başkanlığında başlatılan arkeolojik kazılar bu yıl da devam etti.

2 ay önce başlatılan çalışmalarla birlikte höyükteki kazı alanı genişledi. Yapılan çalışmalarda üzerinde çivi yazısı bulunan 13 toprak tablet, mühür, dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, mezarlar, gıda saklama çukurları, bir tünel, mabet odası temelleri, sur duvarı, sur kapısı ve çeşitli kalıntılar bulundu. Kazı Başkanı Arkeolog Doç. Dr. Rainer Czichan, tabletlerin üzerindeki yazılarda; Hitit krallarının Nerik'e geldikleri, burada hava tanrısına saygı gösterip, törenler yaptıkları ve adakta bulunduklarının anlatıldığını belirterek, "Bugün Müslümanlar için Mekke ne anlama geliyorsa, Hititler için o dönem Nerik aynı öneme sahipti. Küçük bir yerdi ancak dini açıdan çok önemliydi. Hititler'in kuzeydeki en uç bölgesiydi" dedi.

Hitit dönemine ait taştan yapılmış bir tünel de bulduklarını söyleyen Doç. Dr. Czichan, "Tünel 40 basamaktan oluşuyor. Ana kaya içinde bir odaya doğru gidiyor. Tünel sonunda bir oda olduğunu ve bu oda da içme suyu havuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Olası bir kuşatma durumunda burada yaşayanların içme suyu için bu tüneli kullandıklarını düşünüyoruz. Bunun dışında, burada demir çağına, genç Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar da çıkmaya devam ediyor" diye konuştu.

  • Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor
  • Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor
  • Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor
  • Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor
  • Hititler'in Dini Merkezi Gün Yüzüne Çıkıyor

"Yerleşim eski tunç çağına kadar gidiyor"

Çalışmaların 18 kişilik ekiple gerçekleştirildiğini dile getiren Doç. Dr. Czichan, Hititlerle ilgili bulunan kalıntıların günümüzden 3 bin 500 yıl öncesine ait olduğunu belirtti. Doç. Dr. Czichan höyükteki yerleşimin ise eski tunç çağına kadar dayandığını dile getirerek Nerik'i duyan turistlerin bölgeye gelerek bilgi aldığını da aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hititlerin-dini-merkezi-gun-yuzune-cikiyor-_112209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!