Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hitler'in Berlin'deki Havalimanı Kapanıyor

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in yaptırdığı,Sovyet işgaline karşı Almanlar'ın ayakta kalmasını sağlayan Tempelhof Havalimanı bu ay sonunda kap

Sabah
Hitler'in Berlin'deki Havalimanı Kapanıyor

kinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in yaptırdığı,Sovyet işgaline karşı Almanlar'ın ayakta kalmasını sağlayan Tempelhof Havalimanı bu ay sonunda kapatılıyor.

Dünyanın en eski havalimanı olan Adolf Hitler'in Berlin'de yaptırdığı Tempelhof Havalimanı, havayollarının aynı şehirdeki Tegel ve Schönefeld Havaliman'larını tercih etmesi nedeniyle kapatılıyor. Diğer iki havalimanı ile rekabet edemeyen ve yolcu sayısının her geçen yıl azalması nedeniyle zarar eden Tempelhof'un kapatılmasıyla bir efsane sona erecek. Adolf Hitler'in, 1930'lı yıllarda büyük paralar harcayarak yaptırdığı Tempelhof Havalimanı, Almanlar için ayrı bir önem taşıyor. Kısa süre önce Berlin'i ziyaret ettiğimizde gezebileceğimiz noktalardan birisi olarak gösterilen havalimanı ve terminal binası gerçekten görülmeye değer özellikler taşıyor.


Havalimanının etrafını kuşatan devasa binaların mimarisi dikkat çekici olduğu kadar, birçok devlet kurumunun bu binalarda olması, İkinci Dünya Savaşı'nda abluka altında kalan Almanlara Amerikalıların havadan yardımı bu noktada yapmış olmaları, havalimanına ayrı bir önem kazandırıyor. Dünyanın en eski havalimanı özelliğine sahip Tempelhof'da boşaltma çalışmalarına başlandı. Havalimanının kapatılmasına yönelik eleştiriler de yok değil. Tegel ve Schönefeld Havalimanlarının artan kapasiteye cevap veremeyeceğini savunanlar, Berlin Havalimanı Otoritesi'ni Tempelhof'a yeterince sahip çıkmamakla suçluyor.


SOVYET İŞGALİNDEN KURTARDI
Adolf Hitler, 1930'lu yıllarda Berlin'e layık bir havalimanı olması için Tempelhof'a büyük yatırım yapmış. Almanlar için havalimanının en önemli özelliği ise İkinci Dünya Savaşı yıllarında Sovyet işgaline karşı direnişin sembolü olması. Amerikan uçakları işgal süresince insani yardım malzemesi, yiyecek ve içeceği bu havalimanına taşımış. Savaş sonrası bu tarihi havalimanı yolcu sayısındaki düşüş yüzünden gözden düştü. 1990'lı yılların ortasında milli havayolu Lufthansa Tempelhof'taki operasyonlarını durdurdu.

Geçen yıl havalimanında sadece 400 bin yolcunun geçtiğini belirten yetkililer, para kazanması için en 1 buçuk milyon yolcuya ihtiyaç olduğunu kaydediyorlar. 300 bin metrekare alana sahip havalimanının kapatıldıktan sonra yerine ne yapılacağı konusu da netlik kazanmış değil. Bir grup havalimanının yerine Central Park yapılmasını isterken, özel bir şirket bu alanı golf sahası olarak değerlendirmeye talip. Havalimanı için yapılan en ilginç teklif ise buffalolar için yeşil alan yapılması.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hitlerin-berlindeki-havalimani-kapaniyor_19486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!