Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren Projeleri Hız Kazandı

Demiryollarının rehabilitasyonu projelerine hız veren Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, programına aldığı iki hızlı tren yapım projesiyle ilgili

Zaman
Hızlı Tren Projeleri Hız Kazandı

b>Demiryollarının rehabilitasyonu projelerine hız veren Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, programına aldığı iki hızlı tren yapım projesiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

600 trilyon lira toplam yatırım tutarı bulunan Ankara-Konya demiryolu projesi ile ilgili ihale sürecini bir süre önce başlatan Devlet Demiryolları'na hattın müşavirlik hizmetleri için 6 firma başvuruda bulundu. 2008 yılına kadar tamamlanması planlanan ve saatte 250 kilometreye kadar hız yapacak olan Ankara-Konya arasındaki hızlı tren hattının yapımına yönelik müşavirlik ihalesi, ocakta sonuçlandırılacak. Projenin detay uygulama projeleri ile ihale şartnamelerinin hazırlanmasına yönelik müşavirlik hizmetleri ihalesinde, teknik ve mali teklifler geçen hafta alındı. Programa göre, ihalede öncelikle teknik teklifler açılacak. Teknik teklifleri uygun görülen firmaların mali teklifleri daha sonra açılarak değerlendirmeye geçilecek. Proje kapsamında, Ankara (Malıköy)-Konya arasında saatte 250 kilometreye kadar hız yapabilen trenlere göre demiryolu yapımı amacıyla yaklaşık 230 kilometrelik kesimin hızlı tren proje kriterlerine göre çift hatlı olarak inşasına yönelik detay uygulama projeleri ile hattın ihale yapımına yönelik gerekli şartnamelerin hazırlanması işleri yer alıyor. Söz konusu demiryolu hattının yaklaşık 600 trilyon liraya mal olması planlanıyor.

Demiryolları Genel Müdürlüğü'nün Ankara-İstanbul demiryolu hattının rehabilitasyonu ile ilgili programı da, belirlenen takvime uygun olarak yürütülüyor. Geçen yıl ilk etabın yapımı başlatılan hattın 2. etabını oluşturan İnönü-Köseköy bölümü için açılan 2 ayrı paket ihaleye yönelik önseçim başvuru süresi 16 Aralık 2004'te sona erecek. İhalelere 40'a yakın firma başvuru formu alarak katılım hazırlığı yaptı. 2. etap inşaatına 2005 sonunda başlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-projeleri-hiz-kazandi_21682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!