Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Tren Tarihe Çaptı!

Eskişehir'in İnönü ilçesindeki hızlı tren hattı çalışmaları sırasında rastlanan MÖ 6. yüzyıla ait tümülüs ve mezarlığın kazı çalışmaları bitti. Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Alp, tümülüse ve mezar alanına hızlı tren hattında yapılan hafriyat çalışmaların sırasında rastlandığını anımsatarak, mezarların iki grup halinde

Birgün Gaztesiskişehir'in İnönü ilçesindeki hızlı tren hattı çalışmaları sırasında rastlanan MÖ 6. yüzyıla ait tümülüs ve mezarlığın kazı çalışmaları bitti. Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Alp, tümülüse ve mezar alanına hızlı tren hattında yapılan hafriyat çalışmaların sırasında rastlandığını anımsatarak, mezarların iki grup halinde olduğunu saptadıklarını kaydetti.

Tümülüsün 18 metre çapında olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alp, şöyle konuştu: 'İkinci grup mezar da tek tek mezarlardan oluşan toplu mezarlık şeklinde. Tümülüsün duvarları ya savaş zamanı olduğu için ya da tahrip edildiği için yarım. Steller (mezar başlıkları) MÖ 6. yüzyılın sonuna ait. Bunlar bölgede tespit edilen tek örnek. Daha sonra mezarlığa yakın yerleşim yeri olup olmadığı konusunda çalışmalarımız da olacak. Tümülüs ile mezarlıktaki buluntuları Arkeoloji Müzesi'ne taşıyacağız. Mezarlardan bronz küpe, bilezik ve kolyeler çıktı."

Eskişehir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar da kazı yapılan 200 metrekarelik alanda hızlı tren çalışmalarının durdurulduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-tren-tarihe-capti_57256.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!