Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Homeros İzmirli

Homeros Kavgası

Tarihin en önemli şairini CHP’li iki belediye paylaşamıyor. Kocaoğlu, “Vizyon projem” diyerek Genel Başkan Baykal ile iki yıl önce “Homeros Vadisi”ni açtı, Gaziemir Belediye Başkanı Şenol, “Homeros bizim topraklarda yaşadı” diye karşı çıktı.

Hürriyet Ege
Homeros Kavgası

Tarihin en önemli şairini CHP’li iki belediye paylaşamıyor. Kocaoğlu, “Vizyon projem” diyerek Genel Başkan Baykal ile iki yıl önce “Homeros Vadisi”ni açtı, Gaziemir Belediye Başkanı Şenol, “Homeros bizim topraklarda yaşadı” diye karşı çıktı.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un ortaya attığı iddia, antik çağın en büyük ozanı Homeros’un, İzmir’in hangi yöresinde yaşadığı konusundaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. İzmirli olduğu uluslararası araştırmacılar tarafından da kabul edilen Homeros’un, yaşadığı yere ilişkin tartışmalar, uzmanlar ve yerel yöneticiler arasında da zaman zaman fikir ayrılıklarına neden oldu. Bazı tarih bilimcileri ve arkeologlar, Homeros’un bugünkü Bornova Çayı çevresindeki mağaralarda doğduğunu öne sürerek, Homeros’un Bornova’da yaşadığına kanaat getirdi. Homeros’un doğduğu ve yaşadığı yer ile ilgili tartışmalar sürerken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “vizyon projem” dediği Homeros Vadisi’ni, büyük yatırımlar sonrası CHP Lideri Deniz Baykal’ın da katılımıyla 2008 yılında Bornova’da hayata geçirdi.

Vadi Yanlış Yerde

Homeros Vadisi’nin açılmasının ardından durulan “Homeros nereli?” tartışmaları, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un açıklamaları ile yeniden alevlendi. Şenol, Homeros’un aslında Gaziemirli olduğunu, Bornova’daki Homeros Vadisi’nin de yanlış yere yapıldığını söyledi. Başkan seçilmesinin ardından Arkeolog Ercan Çokbankir’i, Belediyenin Kültür Koordinatörü olarak görevlendiren Şenol, Gaziemir’in tarihi değerlerini ortaya çıkarmak için yoğun araştırmalar yaptıklarını ve bu araştırmalar sırasında, Homeros’un Gaziemir’de yaşadığına dair önemli ip uçlarına ulaştıklarını söyledi.

Meles Çayı Gaziemir’den Doğar

Yaptıkları incelemeleri bugüne kadar kamuoyuna duyurmadıklarını ancak gerçeğin ortaya çıkması adına ellerindeki bilgileri uzmanlarla paylaşacaklarını belirten Şenol “Türk ve Yunan tarih kitapları üzerinde yaptığımız araştırmalarda, Homeros’un yaşadığı yörenin ‘Meles Çayı kenarı’ olarak tanımlandığını gördük. Meles Çayı, Gaziemir’in (eski adıyla Seydiköy) Çatalkaya yamaçlarından doğar. Şirinyer ve Gürçeşme’yi geçerek Körfez’e dökülür.

Bornova’dan, Körfez’e dökülen çay ise Bornova Çayı’dır. 18’nci ve 19’ncu yüz yıllarda İzmir’e gelen seyyahlar da çizdikleri kent planlarında Meles Çayını belirtmişler, bu çayın adını zaman zaman Himeros ya da Hormeros olarak göstermişler. Bu bilgilerden yola çıkarak, Homeros’un Gaziemir’de yaşadığını söyleyebiliriz” dedi.

Kitaplara Konu Oldu

Önceki dönem belediye yönetimlerinin bu konu üzerinde araştırma yapmadığını hatırlatan Başkan Şenol, Homeros’un Gaziemir’de yaşadığına dair araştırmaların ve iddiaların yer aldığı bilgi metinlerini de “Homeros Gaziemir’de mi Doğmuştur?” adlı kitapta topladı. Arkeolog Ercan Çokbankir imzası ile çıkan ve geliri Gıda Bankası’na bağışlanacak olan kitapta Homeros’un, Gaziemir ve çevresinde yaşadığına yönelik iddialara yer verildi. Başkan Şenol sözlerini şöyle sürdürdü: “Homeros dünyaya mal olmuş bir ozandır. Onun İzmir’de yaşadığının herkesçe kabul edilmesi herşeyden önemliyken, Bornovalı mı, Gaziemirli mi olduğu konusunda yaşanacak tartışmalar yersiz. Bizim amacımız tartışma yaratmak değil. Yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri, konunun uzmanları ile paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/homeros-kavgasi_78743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!