Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümet Küresel Isınmayı Konuşacak

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Türkiye'nin durumunu ele almak üzere bugün bir araya gelecek.

CNN TÜRK
Hükümet Küresel Isınmayı Konuşacak

üresel ısınmaya karşı hükümet harekete geçiyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Türkiye'nin durumunu ele almak üzere bugün bir araya gelecek.

Toplantıda bakanlar kendi alanlarında neler yapılabileceğini anlatacak, Türkiye'nin geldiği son nokta tartışılacak. Ardından da her bakanlıktan altışar bürokratın katılımıyla bakanlıklar arası bir komisyon kurulacak.

Meclis'te de küresel ısınmanın Türkiye'ye yönelik etkilerini tartışmak üzere bir alt komisyon oluşturulması da gündemde.

Her iki komisyonun eşgüdümlü olarak Türkiye'nin küresel ısınmayla mücadelesine yönelik bir eylem planı oluşturmak üzere çalışmalar yapacağı belirtiliyor.

"Fırtınalar daha güçlü olacak"
İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreteri Türksen Başer Kafaoğlu, Birleşmiş Milletler'in küresel ısınma raporlarına göre, 2100 yılına kadar dünya genelinde sıcaklıklarda 3-6 derece arasında yükselme görüleceğini, deniz seviyesinin atmosferdeki karbon emisyonu dursa bile yükselmeye devam edeceğini kaydetti.

Türksen Başer Kafaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, BM raporlarına göre tropik fırtına ve kasırgaların çok daha güçlü olacağını, kıyılarda güçlü sel baskınlarının görüleceğini belirtti.

Kafaoğlu, Küresel ısınma raporlarına rağmen bu konudaki anlaşmalara imza atmayan ülkelerin ve ülkesinde doğal talan ve pazar tercihlerini ön planda tutan politikacıların tavırlarının da endişe verici olduğunu vurguladı.

Korunması gereken doğal alanlara, villa kent, gökdelenler ya da tesis yapma kavgası verenlerin bu felaketlerden sorumlu olacağını ifade eden Kafaoğlu, ''İvedi olarak ülke ve tüm dünya sorumlularını göreve davet ediyoruz'' dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumet-kuresel-isinmayi-konusacak_51541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!