Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümetin İzmir Planı

İzmirliler'in tepkisi üzerine Kordon'a 6 şeritli yol yapmaktan vazgeçen Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yıllardır tartışma yaratan Kordon Yolu başt

Yeni Asır
Hükümetin İzmir Planı

b>İzmirliler'in tepkisi üzerine Kordon'a 6 şeritli yol yapmaktan vazgeçen Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yıllardır tartışma yaratan Kordon Yolu başta olmak üzere Cumhuriyet Meydanı, viyadükler ve liman sorunlarını çözmek için 4 yeni proje oluşturdu. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı planlara göre Alsancak Limanı'ndan yeraltına girerek karadan ya da denizden 2x2 şeritli tünelle Konak'a ulaşılacak.

Fark dolgu alanları
İlk seçeneğe göre Alsancak Limanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na kadar tünelle ulaşılırken, Cumhuriyet Meydanı'ndan Konak'a deniz içinden tünelle bağlantı kurulucak.
İkinci seçenekte Alsancak Limanı ile Cumhuriyet Meydanı arası karadan tünelle, Cumhuriyet Meydanı-Konak Meydanı arası ise denizin dibinden tünelle geçilecek.
İlk bakışta birbirinin aynı görünen bu iki seçenek arasındaki fark, yapılacak dolgu alanları olacak. Birinci seçenekte hem Cumhuriyet Meydanı'na hem de Cumhuriyet Meydanı ile Konak arasına dolgu yapılması planlanırken, ikinci seçenekte her iki bölge mevcut haliyle kalacak.
Üçüncü seçeneğe göre Alsancak Limanı ile Cumhuriyet Meydanı arası karadan tünelle geçilirken, Cumhuriyet Meydanı ile Konak arasındaki bölüm ise tünel içine 2 katlı yol yapılarak geçilecek.
Dördüncü seçenekte Alsancak Limanı'ndan karadan tünelle Cumhuriyet Meydanı'na gelen yol, meydandan itibaren denizden tüp tünel şeklinde Pier'in önünden geçerek Konak Meydanı'na ulaşacak.

150 milyon dolar
Karayolları Genel Müdürlüğü, Kordon Yolu için 4 ayrı seçenek sunarken; uzmanlar, bu projelerin her birinin ortalama 100-150 milyon dolara mal olacağını belirtiyor.
Deniz suyunu engellemek için dolgu alanının mutlaka açılarak set yapılması gerektiğini belirten inşaat mühendisleri, "Bölgede deniz suyu yoğun olduğu için inşaat yapmak çok güç olacak. O nedenle denizle tünel arasına kazık çakarak set yapılması zorunlu. Dolgu alanının açılmasını gerektiren bu ekstra maliyetlerle birlikte 2.3 kilometrelik karadan tünel 150 milyon doları bulur" dedi.
Tüm projelerde de tünel içindeki yolların 2'i gidiş, 2'si geliş 4 şeritli olması planlanıyor. Hangi proje uygulanırsa uygulansın mevcut yeşil alan önce kazılacak, sonra yeniden kapatılacak.

Gözler Ergezen'de
Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, İzmirliler'in Kordon Yolu tepkisi üzerine geçtiğimiz ay AK Parti İzmir milletvekilleri ile bir toplantı yapmış ve "tüp geçit" formülünü önermişti.
Toplantı sonrası bir açıklama yapan vekiller, Kordon Yolu'na karşı olduklarını, tüp geçit projesini ise 1 hafta içinde Bakan Ergezen'in açıklayacağını belirtmişlerdi. Ancak Ergezen, bu toplantının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen projeyi haya açıklamadı.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yeni hazırladığı 1/5000'lik imar planının Kültür Bakanlığı'nca onaylanması halinde önceliği yüzde 81 aşamasına gelmiş Konak Köprülü Kavşağı'na verecek. İlk iş olarak inşaata başlanacak ve Konak Köprülü Kavşağı Varyant'a bağlanacak.

İŞTE, O DÖRT PROJE
1 Tünelle geçilecek

Alsancak Limanı-Cumhuriyet Meydanı arası karadan tünelle geçilecek. Yol, Cumhuriyet Meydanı'ndan itibaren kıyıya paralel bir şekilde deniz içinden tünelle Konak Meydanı'na ulaşacak. Bu seçenekte Cumhuriyet Meydanı önü dolgu ile genişletilerek büyük bir tören alanı oluşturulacak. Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasında denizin içinden geçen tünelin üstü dolgu yapılarak yeni bir rekreasyon alanı oluşturulacak.

2 Meydana koruma
Alsancak Limanı-Cumhuriyet Meydanı arası yine karadan tünelle geçilecek. Yol, Cumhuriyet Meydanı'ndan sonra denizin içinden tünelle Konak Meydanı'na ulaşacak. Bu seçenekte Cumhuriyet Meydanı'na ve Cumhuriyet Meydanı-Konak arasına dokunulmayacak. Bu alanlar mevcut haliyle muhafaza edilecek.

3 İki katlı yol yapılacak
Alsancak Limanı ile Cumhuriyet Meydanı arası tünelle geçilecek. Cumhuriyet Meydanı'ndan itibaren tünel içine 2 katlı yol yapılarak Konak Meydanı'na ulaşılacak. Bu seçenek gerçekleşirse Cumhuriyet Meydanı'nın önü dolgu ile genişletilerek büyük bir tören alanı yapılacak.

4 Dolgu ile genişleyecek
Alsancak Limanı'ndan karadan gelen tünel, Cumhuriyet Meydanı'ndan itibaren denizin içinden batar tüp tünelle Pier'in önünden geçerek Konak Meydanı'na çıkacak. Bu seçenekte de Cumhuriyet Meydanı'nın önü dolgu ile genişletilerek İzmir'e büyük bir tören alanı kazanılması planlanıyor.

Müsteşar Erbakan yol için ısrarlı
Bayındırlık Bakanlığı, İzmirliler'in tepkisi öncesinde Kordon Yolu'nu Gündoğdu Meydanı'n-dan 2. Kordon'a bağlamayı düşündü. Oluşacak taşıt yükünün sorun olmayacağını iddia ederek 2. Kordon'da yeni düzenleme yapılabileceğini söyleyen Müsteşar Sabri Erbakan, "Kaldırımlar biraz daraltılarak oluşacak taşıt yükünü kaldırır. Düzenlemeler buna göre yapılabilir. Çünkü Şair Eşref Bulvarı, araç yüküne cevap veremeyecek duruma geldi" demişti. Büyükşehir Belediyesi'ni buna engel olmakla da suçlayan Erbakan, "Belediyenin Gündoğdu Meydanı'na diktiği 80. Yıl Anıtı'na Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu karşı çıkıyor. Bana göre belediye, heykeli dikerek Kültür Bakanlığı'nın kararına karşı çıkmış ve ağır cezalık olmuştur" diye konuşmuştu.

Türkiye'nin en pahalı yeşil alanı
Karayolları'nın 12 yıl önce hazırladığı proje ile 6 şeritli yola dönüştürülmeye çalışılan Kordon, bugün Türkiye'nin en pahalı yeşil alanı haline geldi. 11 yılda 45 trilyon harcanan Kordon'un maliyeti, çalışmanın başladığı tarihten itibaren 50 milyon dolara yaklaştı. Kordon Projesi, dolgu ile birlikte 146 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu alanın 6 bin metrekaresini yeşil alan, 54 bin metrekarelik bölümünü ise yaya, bisiklet ve taşıt yolları ile tartan pist olarak düzenledi.
Proje hayata geçseydi duldurulan bölümün sadece 42 bin metrekaresi yol için kullanılacak, 89 bin metrekaresi yeşillendirilecekti. Bakanlığın yapımını onayladığı yol 2 yılda bitirilecekti. Bu umutla deniz 102 bin metrekare doldurulurken, 3 milyon ton dolgu malzemesi kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumetin-izmir-plani_9098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!