Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümetten ’Gecekondu Alanlarını Yenileyin’ Genelgesi Geliyor

Hükümet, Türkiye’deki bütün gecekonduların yıkılarak, "kentsel yenileme" kapsamında ıslahı ve hak sahiplerine yeni konutlar kazandırılması amacıyla genelge hazırladı. Geçen hafta hazırlanan genelgeye göre, 81 il ve nüfusu 70 binin üzerinde bulunan ilçelerdeki gecekondu alanları tamamen yenilenecek.

Hürriyet Gazetesi/Çiğdem TOKERükümet, Türkiye’deki bütün gecekonduların yıkılarak, "kentsel yenileme" kapsamında ıslahı ve hak sahiplerine yeni konutlar kazandırılması amacıyla genelge hazırladı. Geçen hafta hazırlanan genelgeye göre, 81 il ve nüfusu 70 binin üzerinde bulunan ilçelerdeki gecekondu alanları tamamen yenilenecek.

Belediyelerden teklif istenecek
Planlı kentleşme ve konut üretimi amacıyla yakın zamana kadar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda bulunan gecekondu dönüşüm görevi, yasa değişikliğiyle Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) verilmişti. TOKİ’den alınan bilgiye göre, genelgenin gönderilmesiyle birlikte belediyelerden illerdeki gecekondu alanları için teklifleri istenecek. Gelecek tekliflere göre yıkılacak gecekondu alanlarına hak sahipleri için yeni konutlar yapılacak. Alanlar yapılaşmaya uygun değilse yeşil alan haline getirilecek. TOKİ yetkilileri, önceliği, acil dönüşüm ihtiyacı bulunan belediyelere vereceklerini belirterek, "Gecekondu alanlarında yenileme projesi üretirken, tarihi doku, yöresel mimari ve bilimsel gereklilikler dikkate alınacak" dediler. TOKİ’nin benzer çalışmalar yürüttüğünü anımsatan yetkililer, "TOKİ 80 bin konutluk dönüşümü zaten yaptı. Belediyelerle protokoller imzalanmıştı. Bu genelgeyle, başlatılmış olan gecekondu dönüşüm seferberliği bütün ülkeyi kapsayacak" dediler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumetten-gecekondu-alanlarini-yenileyin-genelgesi-geliyor_53329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!