Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hurşit Ağa Konağı Usule Aykırı Boyanıyor

ATV’de yayınlanan ‘Zerda’ isimli diziye evsahipliği yapan 120 yıllık Hurşit Ağa Konağının usule aykırı boyandığı iddia edildi. Gaziantep’in

Zamanb>ATV’de yayınlanan ‘Zerda’ isimli diziye evsahipliği yapan 120 yıllık Hurşit Ağa Konağının usule aykırı boyandığı iddia edildi.

Gaziantep’in Sakçagözü Beldesi’nde devam eden dizi çekimlerinin yapıldığı konağın boyasını yenilemek isteyen dizi ekibine, Sakçagözü Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Arapoğlu karşı çıktı. Arapoğlu, konağın 120 yıllık bir tarihi geçmişi olduğunu ve ikinci derece SİT alanına girmesinden dolayı herhangi bir değişkliğin yapılamayacağını söyledi. Başkan Arapoğlu, tarihi konakta 160 kişinin hissesinin bulunduğunu, bunların içinden bir tanesinin rızasını alan dizi ekibinin restorasyon yaptığını kaydetti. Arapoğlu, “Burası çok eski ve tarihi bir konak. Bunun taşları şimdi dizi yapılan ekip tarafından boyanıyor. Siz tarihi bir binanın veya Gaziantep kalesinin taşlarını değiştirebilir misiniz? Restorasyon yaparsınız ama geçmişi 120 yıllık bir tarihe dayanan tarihi yapının taşlarını boyarsanız bunun orijinallığı ortadan kalkar. Ben durumu Kaymakamlığa yazılı ve sözlü olarak bildirdim. Gaziantep Kültür Müdürlüğü ile Müzeler Müdürlüğü’ne de aynı şeyi aktardım. Artık benim yapabileceğim bir şey yok.” şeklinde konuştu.

Gaziantep Müze Müdürü Hamza Güllüce ise, olayı doğrulayarak müze müdürlüğü uzmanları tarafından bir inceleme yapıldığını ve gerekli raporların tutulduğunu kaydetti. Güllüce, tutulan raporların Adana Bölge Kurulu’na gönderildiğini ve bu kuruldan gelecek olan karara göre hareket edeceklerini söyledi. Güllüce, “Bizim burada yapacak çok fazla bir şeyimiz yok. Bizim müzemizde konağın tescil olduğuna dair çok net belgeler de yok. Eğer Adana’da böyle bir belge çıkarsa durumu değerlendiririz. Ama şimdi bir müdahale yapmamız söz konusu değil. Çıkacak karardan sonra gereği yapılabilir.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hursit-aga-konagi-usule-aykiri-boyaniyor_3793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!