Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB, Deprem ve Megakentler Girişimi'nde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem ve Megakentler Girişimi (Earthquakes and Megacities Initiative - EMI)’ne üye oldu.

ibb.gov.tr
İBB, Deprem ve Megakentler Girişimi'nde

stanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem ve Megakentler Girişimi (Earthquakes and Megacities Initiative - EMI)’ne üye oldu.

Türkiye’nin ve İstanbul’un etkin deprem kuşağında bulunduğunun bilimsel verilerle kanıtlanmış olması nedeniyle, doğal afetlere hazırlıklı olmak ve etkilerinin azaltılabilmesi için, üye şehirleri ilgili gruplar halinde eşleştirerek ortak çalışmalar yürütülmesini ve aralarında bilgi ve tecrübe alışverişi sağlanmasını amaçlayan Deprem ve Megakentler Girişimi’ne İstanbul’un üye olması faydalı görüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayından da geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Deprem ve Megakentler Girişimi üyeliği teklifini, İçişleri Bakanlığı 18 Ocak 2007 tarihinde onayladı.

Deprem ve Megakentler Girişimi (Earthquakes and Megacities Initiative-EMI)
Depremler ve Megakentler Girişimi (EMI) özellikle kentsel alanlarda; deprem hazırlıkları, azaltılması ve sonuçlarının telafi edilmesini amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bilimsel bir sivil toplum örgütü olarak faaliyet göstermekte. Birinci Depremler ve Mega Kentler Girişimi Semineri (Earthquakes and Megacities Initiative – EMI), 1 – 4 Eylül 1997 tarihlerinde Almanya’nın Seeheim şehrinde düzenlendi. Toplantıya, 30 ülkeden toplam 95 katılımcı iştirak etti. Disiplinler arası görüş alışverişinde bulunarak programın temel amacının mega kentlerdeki deprem riskinin azaltılması olduğu belirtildi. Kuruluş, resmi olarak 5 Eylül 1998 yılında EMI’nin yapısını, görev ve sorumluluklarını kabul etti.

EMI; UNESCO, Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Konseyi (ICET), Uluslararası Coğrafya Birliği (IGU), Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği (IUGS) vb. birçok uluslararası bilimsel organizasyon tarafından desteklenmekte.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-deprem-ve-megakentler-girisiminde_52411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!