Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB Kanal İstanbul Protokolünden Çekildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde İBB-Ulaştırma Bakanlığı-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan ve mahkemelik olan “Kanal İstanbul işbirliği protokolü”nden çekildiklerini açıkladı. İmamoğlu bugün itibari ile bakanlıklara konuyla ilgili yazı gönderildiğini söyledi.

yapi.com.tr
İBB Kanal İstanbul Protokolünden Çekildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde 6 aylık çalışma dönemini anlattığı basın toplantısının ardından gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na basın toplantısının gerçekleştirdiği dakikalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan Kanal İstanbul Projesi'nin nihai Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu da soruldu. İmamoğlu “Bugünün önemli kararı olarak söyleyeyim 2018 yılında İBB olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı ile bana göre usulüne uygun olmayan şekilde imzalanmış ya da imzalatılmış olan işbirliği protokolünden İBB olarak biz çekiliyoruz. Kararımız nettir, çekildiğimizi de yazılı şekilde bugün itibari ile her iki bakanlığa da iletmiş durumdayız. Protokol yetkisiz bir imza ile devreye sokulmaya çalışılmıştır bunun da altını çizeyim.” dedi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Kanal İstanbul'un bir çok detayını açıklamak üzere 25 Aralık Çarşamba günü İBB'nin Saraçhane'deki başkanlık binasında basın toplantısı düzenleyeceğini de duyuran İmamoğlu, “Hem Kanal İstanbul ile ilgili bir fotoğraf çekeceğiz hem de hukuksuz protokol ile ilgili tüm detayları paylaşacağız. Bunun içinde ÇED raporunda olması gereken ama olmayan ya da yazılmış ama geri çekilen ya da hiç görülmemiş şekilde yazılan bir raporu ‘sehven yazılmıştır' deyip başka bir raporu yollanması gibi süreçleri çok önemsiyoruz. Bunların hepsini sizinle paylaşacağız. Çarşamba günü önemli bir gün olacak. İstanbul halkının aydınlanacağı bir gün olacak.” dedi.

“Allah akıl versin”
Proje ile ilgili cumhurbaşkanı ve bakanların “kazmayı vuruyoruz, ihaleyi yapıyoruz, ÇED raporunu geçiriyoruz, yurt dışından para buluyoruz, bulacağız ya da otur işine bak…” şeklindeki cümlelerine tepki gösteren İmamoğlu “Biz de diyoruz ki Allah aşkına bizi ikna edin ama akılla vicdanla ikna edin. Bize talimat vererek değil ‘yapıyoruz, ediyoruz…' Mali olarak Kanal İstanbul'un ne kadar mal olacağı konusunda kendilerinin bile net bir fikri yok. Bize akılla, bilimle cevap verin. Aksi taktirde ben dua etmeye devam edeceğim. Allah akıl versin.” diye konuştu.

İmamoğlu, İstanbul'un bir maceraya sürüklenmesine izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi: “100 binlik plan ortada yok. Şahıs arazilerinin devri yapılmamışken, kamulaştırma süreçleri olmamışken… Daha önceki İSKİ yönetiminin yaptığı çalışmada 11.5 milyar liralık yatırım öngörülmüş. O da güncel değil. Daha bunlar belli değilken neyin ihalesini yapıyorsun? Hangi ÇED raporundan bahsediyorsun. Ben iddia ediyorum mevcut kabine dahil bundan önceki kabinelerde de bu görevleri yapmış bakanların dahi inanmadığını, kalben değil sadece dille ikrar ettikleri bir süreci anlatmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Son olarak şunu söyleyeyim; İstanbul'u bir maceraya sürükleyemezsiniz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-kanal-istanbul-protokolunden-cekildi_176744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!