Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İbradı, Maden Ocaklarının Tehdidi Altında

Antalya’nın İbradı ilçesi maden ocaklarının tehdidi altında. Doğal bitki örtüsüyle ve bitki çeşitliliğiyle öne çıkan bölge, toza ve kirliliğe teslim edilmiş durumda.

yapi.com.tr
İbradı, Maden Ocaklarının Tehdidi Altında

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Antalya’nın İbradı ilçesinde faaliyet gösteren mermer ocaklarının çevresel etkilerini ortaya çıkaran bir rapor yayımladı.

İbradı Yardımlaşma Derneği’nin verdiği bilgilere göre, bölgede 38 maden ocağı ruhsatı bulunuyor. Bunların yaklaşık 8- 10 tanesi aktif ya da pasif şekilde faaliyette. Ruhsatlandırılan alanlar İbradı ilçesi Başbadem Mevkiinden başlayıp Söğütbeli’ne kadar devam eden bölgede bulunuyor. Son olarak bölgede Aytap Madencilik ve Naya Mermer Sanayi Madencilik şirketleri tarafından bölgede mermer ocağı kurulması planlanıyor. Açılması planlanan mermer ocaklarının ruhsat alanlarının çoğu ormanlık alanlarda bulunuyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; TMMOB Antalya İKK tarafından hazırlanılan raporda, maden ocaklarının bölgeye verdiği zarara ve bölgenin özelliklerine değinildi. Yaşam alanları tehdit altında olan bölge halkı geçimini ormancılık, bağcılık ve hayvancılıkla sağlamakta.

Mermer ocaklarının işletilmesi planlanan bölge, Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) tarafından ‘Avrupa Ormanları’nın Sıcak Noktaları’ olarak tanımlanan Türkiye’deki dokuz sıcak noktadan birisi.

İKK’nin raporunda Naya Mermer ocak işletme sahasında yoğun bir şekilde sedir ağaçları bulunduğu belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “ÇED Alanında 3 bin 521 adet ağaç tespit edilmiştir. Raporda proje alanında kesilecek ağaç türleri ve sayıları Antalya Orman Bölge Müdürlüğü uzmanları nezaretinde belirlenecek olup kesin ağaç sayısı, kesim aşamasında belli olacaktır” ifadesi yer almakta olup, daha ne kadar ağaç kesileceği belli değildir.”

Raporun sonuç bölümünde ise İbradı ve çevresinin yapılması planlanan mermer ocaklarıyla daha çok tahribata uğrayacağı ve yaşayan faunanın doğrudan zarar göreceği ifade edildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibradi-maden-ocaklarinin-tehdidi-altinda_181723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!