Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İçişleri Bakanı 'Suç'un Suçunu Belediyelere Attı

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye nüfusunun yüzde 70.5'inin artık kentlerde yaşadığını belirtirken, "Suçların yüzde 90'ı kentlerde işleniyor. Bu suç oranının azaltılmasında yerel yönetimlere de görevler düşüyor" dedi.

Radikal Gazetesiçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye nüfusunun yüzde 70.5'inin artık kentlerde yaşadığını belirtirken, "Suçların yüzde 90'ı kentlerde işleniyor. Bu suç oranının azaltılmasında yerel yönetimlere de görevler düşüyor" dedi.

Atalay dün, Pursaklar Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Şehir, Çevre ve Güvenlik' konulu şehircilik sempozyumunun açılışında konuştu. Türkiye'de 1927 yılında yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 76'sının köylerde, yüzde 24'ünün de şehirlerde yaşadığını hatırlatan Atalay, 2007 yılındaysa nüfusun yüzde 70.5'inin şehirlerde yaşar hale geldiğini söyledi. Atalay, bu durumun suç türlerini de farklılaştırdığını ve günümüz Türkiye'sinde suçların yüzde 90'ının şehirlerde işlendiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Atalay konuşmasında özetle şöyle dedi:

"Şehirleri kontrol etme imkânlarının azalması, suç işleyenlerin şehirlerde kolay kaybolabilmeleri bunda etkilidir. Kentlerde suçların en çok işlendiği yerlere bakıldığında bu yerlerin iyi imar edilmemiş ve şehirden izole olmuş yerler olduğu görülüyor. Bu durum belediyelerin görevlerini iyi yerine getirmeleri gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle suçun azaltılmasında yerel yönetimlere de görevler düşmektedir. Bu riski azaltmak devletin ve yerel yönetimlerin görevleri arasındadır."

Bu yıl tüm illere MOBESE

Atalay'a göre önlem alındıkça suçlarda ciddi düşüş yaşandı:

"Şehirlerde en çok kapkaç, evden ve otomobilden hırsızlık suçları işleniyor. Geçen yıla kadar büyük caddeler bayanlar için korkulan yerler haline gelmişti. Önleyici tedbirlerimizle bugün bu suça pek rastlanmıyor. Sivil güven timleri kapkaçın önlenmesinde oldukça caydırıcı görevler yaptı. Hırsızlık olaylarına yönelik çalışmalar sayesinde bu suçta yüzde 30 azalma oldu. Ancak bu yeterli değil. Vatandaşlarımızı, 'Evimde ve otomobilimde hırsızlık olabilir' duygusundan kurtaracağız. Gece polis ve jandarma devriyeleri artırıldı. Bu ekipleri bizzat denetliyorum. MOBESE'nin de büyük faydasını görmekteyiz. 2008 sonuna kadar bütün il ve büyük ilçelerde bu sistem devreye sokulacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/icisleri-bakani-sucun-sucunu-belediyelere-atti_59951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!