Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İçme Suyunda Özelleştirmenin Önü 2005'ten Beri Açık

İçme suyunun özelleştirilmesi için Dünya Bankası ile Hazine ortak bir çalışma yürütürken, 2005 yılında kabul edilen 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda özelleştirmenin de önü açıldı.

Referans Gazetesi/Begüm GÜRSOY
İçme Suyunda Özelleştirmenin Önü 2005'ten Beri Açık

çme suyunun özelleştirilmesi için Dünya Bankası ile Hazine ortak bir çalışma yürütürken, 2005 yılında kabul edilen 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda özelleştirmenin de önü açıldı. Kanun ile belediyelere; içinde içme suyu sağlamak da bulunan görevlerini özel sektör aracılığıyla yaptırma imkânı tanındı. 30 yılı geçmemek şartıyla ayni hak tesisine karar verme yetkisi de tanıyan kanun, yap-işlet (Yİ) ve yap-işlet-devret (YİD) modeli ile belediye yatırımlarının yapılmasına da imkân veriyor. İçme suyunda başlatılan özelleştirme çalışmaları suyun özelleştirilmesini kapsamıyor. Çünkü su, ulusal bir kaynak ve devlete ait olduğu için ancak belirli sürelerle hizmet özelleştirmesine izin veriliyor.

İngiltere başı çekiyor

İçme suyu hizmetinin özel sektöre devredilmesi konusunda Avrupa'da; İngiltere önde giderken bu yolla hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor. Türkiye'de ise içme suyu özelleştirmesi konusunda belediyelerin altyapı yatırımları için İller Bankası'nın sadece teknik müşavirlik hizmeti vermesi ve yatırımları belediyelerin kendisinin üstlenmesi gerektiği yıllarca savunuldu. Altyapı yatırımlarını belediyenin tek başına gerçekleştiremeyeceği öngörüsüyle bu hizmetlerin özel sektöre devri gündeme gelirken bunun su fiyatlarını artırıp artırmayacağı ise tartışılıyor.

Genel seçimler öncesinde küresel ısınma ve susuzlukla mücadele amacıyla bir Su Bakanlığı kurulması düşünüldü. Buna alternatif olarak, Çevre ve Orman Bakanlığı çatısı altına su işlerinin dahil edilmesi ve bakanlığın adının Çevre, Orman ve Su Bakanlığı olarak değiştirilmesi düşünüldü. Bu iki seçenek hayata geçirilmemiş olsa da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesindeki su kaynaklarının geliştirilmesinden sorumlu ana yatırımcı kuruluş Devlet Su İşleri (DSİ), yeni kabinede Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlandı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise yaklaşık 5 yıl boyunca DSİ Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/icme-suyunda-ozellestirmenin-onu-2005ten-beri-acik_60181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!