Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İçmesuyu ve Atıksu Sorunu BELDES Projesiyle Bitecek

Yurt genelinde büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerin içmesuyu, kanalizasyon ve atıksu sorununun bitirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Belediyelerin Altyapılarının Desteklenmesi Projesi (BELDES) kapsamında, belediyelerin borç yükü nedeniyle yapamadığı altyapı yatırımlarının, hibe desteğiyle

yapi.com.tr / AA
İçmesuyu ve Atıksu Sorunu BELDES Projesiyle Bitecek

Yurt genelinde büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerin içmesuyu, kanalizasyon ve atıksu sorununun bitirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Belediyelerin Altyapılarının Desteklenmesi Projesi (BELDES) kapsamında, belediyelerin borç yükü nedeniyle yapamadığı altyapı yatırımlarının, hibe desteğiyle tamamlanması amaçlanıyor.
    
Proje için valiliklere yazı yazıldı ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerin ihtiyaçlarının iletilmesi istendi. Büyükşehir belediyeleri, farklı finansman imkanlarından da yararlanabildikleri için projenin dışında tutuldu. İstanbul ve Kocaeli'nde büyükşehir sınırları ile il sınırları örtüştüğü için bu illerin dışındaki 79 ilden 2 binin üzerinde içmesuyu, kanalizasyon ve atıksu proje başvurusu geldi. Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) projelerin önceliklendirilmesine yönelik bir çalışma başlatıldı.

Bu çalışma, İller Bankası, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi ilgili kurumların katılımıyla gerçekleştirildi. Bir puanlama sistemi oluşturuldu. Nüfusun yüksekliği, projenin tam olması, su kaynağı sıkıntısı, doğayı tahrip riski gibi bir takım kriterlere göre projeler puanlandırıldı. Bu puanlama çerçevesinde, bölgesel eşitsizlik, dengeli dağılım gibi bazı unsurlar gözetilerek, seçim kriterleri belirlenecek. 2011 yılında başlatılacak projeler ve hibe oranları, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) ve Yüksek Planlama Kurulu (YPK) sürecinde karara bağlanacak.
    
Yılın ikinci yarısına kadar başlayacak
    
Uygulamanın, yılın ikinci yarısına kadar başlatılması planlanıyor. Proje, İller Bankası kanalıyla yürütülecek. İhaleler gerçekleştirilecek, belediyelere projelerdeki eksikliklere ilişkin teknik destek sağlanacak. İlk yıl için projeye bütçeden 400 milyon lira ödenek tahsis edildi. İller Bankasının uygulama kapasitesi ve gelecek yıllarda tahsis edilecek ödenek miktarlarına göre projenin 4-5 yıl içinde tamamlanması amaçlanıyor.

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/icmesuyu-ve-atiksu-sorunu-beldes-projesiyle-bitecek_85284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!