Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

IFC’den Bakü-Tiflis-Ceyhan’a Destek

Dünya Bankası’nın yan kuruluşu IFC, Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi’nin finansmanı için 310 milyon dolarlık kredi verilmesini onayladı. Dünya Banka

NTV-MSNBC
IFC’den Bakü-Tiflis-Ceyhan’a Destek

b>Dünya Bankası’nın yan kuruluşu IFC, Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi’nin finansmanı için 310 milyon dolarlık kredi verilmesini onayladı.
Dünya Bankası’nın özel sektör projelerine destek veren birimi Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Hazar petrollerinin batı pazarlarına taşınmasını öngören Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi’ne 310 milyon dolarlık finansman desteği vermeyi kabul etti.

IFC’nin Washington’daki Yönetim Kurulu’nda onaylanan kredinin iki ay içinde kullandırılması beklenirken, bu adım projenin ekolojik, sosyal ve mali açıdan yeterliliğine işaret ediyor. Verilen kredi onayı, 1760 kilometre uzunluğundaki Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi yanı sıra, Azeri-Şiraz-Güneşli petrol sondaj çalışmalarının birinci aşaması için 60 milyon dolarlık kaynağı da içeriyor.
ABD’nin doğu-batı enerji koridoru politikasının önemli bir bölümünü temsil eden Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi’nin toplam maliyetinin 3. 6 milyar doları bulması beklenirken; bu miktarın 2. 6 milyar dolarının finansmanı için uluslararası yatırım gruplarıyla temaslar sürdürülüyor.
Proje konsorsiyumunda yüzde 40’la en büyük paya sahip BP, boru hattından petrol akışının 2005’te başlamasını öngörüyor.
Projede yer alan diğer şirketler ise, Türkiye’den TPAO, Fransa’dan Total, Norveç’ten Statoil, Azerbaycandan devlet petrol şirketi SOCAR, ABD’den Unocal ve İtalya’dan ENI.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ifcden-baku-tiflis-ceyhana-destek_7051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!