Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

IFC'den Mesa Mesken'e Özel Hastane Yapımı İçin 11 Milyon Dolar Kredi

IFC, yeni bir özel hastane projesi için Mesa Mesken Sanayi'ne 11 milyon dolar kredi verecek. Dünya Bankası kuruluşu olan Uluslararası Finan

Dünyab>IFC, yeni bir özel hastane projesi için Mesa Mesken Sanayi'ne 11 milyon dolar kredi verecek.

Dünya Bankası kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Ankara'da kurulacak olan 114 yataklı özel hastane projesi için Mesa Mesken Sanayi A.Ş. ile 11 yıl vadeli ve 4 yıl ödemesiz 11 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladı.

Kredi için düzenlenen törende konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, sağlık sektörünün Türkiye'ye turizm sektöründen sonra çok önemli bir döviz kapısı olacağını söyledi. Söz konusu kredinin 11 yıl vadeli olduğuna da işaret eden Tüzmen, uluslararası bir finans kuruluşunun bu kadar uzun vadede bir krediyi vermesinin Mesa'ya ve Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini de kaydetti. Bakan Tüzmen, konuşmasına şöyle devam etti:

''Türkiye'de sağlık sektörü çok önemli bir sektör. Ben dış ticaretçi olduğum için işin biraz döviz tarafına da bakıyorum. Açıkçası Türkiye gibi bir ülkede Ankara'dan 2 saatlik uçuş mesafesinde 350 milyon insanın yaşadığı bir coğrafyada bulunuyoruz. Dört saat ulaşma mesafesinde 1.5 milyar insanın yaşadığı bir yerde bulunuyoruz ve bu insanların hepsinin de sağlıkla ilgili sorunları var. Dolayısıyla önümüzdeki dönem sağlık sektörü sadece Türk insanlarına değil, yurtdışından gelen hastalara da hizmet edecek. Bu da çok önemli bir döviz kapısı olacak.''

IFC Güneydoğu Avrupa ve Orta Asya Direktörü Khosrow Zamani de Mesa gibi bir şirketle anlaşma imzalamaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, ilk kez sağlık alanında Türkiye'ye kredi verdiklerini söyledi. Mesa gibi Türk firmalarına her zaman kredi vermeye hazır olduklarının altını çizen Zamani, firmalara sadece Türkiye içindeki yatırımları için değil Türkiye dışındaki yapacakları yatırımlar için de kredi vermek istediklerini kaydetti.

Mesa Mesken Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atila Şenol ise Mesa Hastanesi'nin 24 bin metrekare kapalı alanda planlanmış, 114 yataklı genel bir sağlık kurulu olacağını bildirdi. Şenol, 2004 yılının sonuna kadar hastaneyi açmayı planladıklarını belirtti.

Söz konusu proje ile Mesa'nın ilk kez sağlık sektörüne adım attığının da altını çizen Şenol, IFC'nin 4 yıl ödemesiz 11 yıl vadeli ve 11 milyon dolarlık kredisinin projeye büyük destek vereceğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ifcden-mesa-meskene-ozel-hastane-yapimi-icin-11-milyon-dolar-kredi_5114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!