Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhale Yasası Değişikliği Gündemde

Danışmanlık ihalelerinde sorun yaşanmasının ardından ÖİB, Kamu İhale Yasası’nda değişiklik isterken, Kamu İhale Kurumu, yönetmelik değişikliğinde ı

NTV-MSNBCb>Danışmanlık ihalelerinde sorun yaşanmasının ardından ÖİB, Kamu İhale Yasası’nda değişiklik isterken, Kamu İhale Kurumu, yönetmelik değişikliğinde ısrar ediyor.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Şener Akkaynak, Kamu İhale Yasası’nda Avrupa Birliği ile uyumu sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Akkaynak, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin düzenlediği kongrenin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Akkaynak, Kamu İhale Yasası’nın iki yıllık uygulamalarıyla ortaya çıkan birtakım eksikliklerden kendilerinin de rahatsız olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğinin gündemde olduğunu anımsatan Akkaynak, bu süreçte İhale Yasası’nın da mutlak suretle birlik normlarına uyumunu sağlayacak düzenlemeler yapılması gerektiğini anlattı. Akkaynak, mevzuatta düzeltilmesi gereken noktaları tespit ettiklerini belirterek, ikincil mevzuat çalışmalarında bu konuları değerlendireceklerini kaydetti.

KİLCİ VE AKKAYNAK ÇÖZÜM ARIYOR
Bu arada, Türk Telekom’un danışmanlık ihalesinin iptaliyle gündeme gelen Kamu İhale Yasası’ndaki sorunlar Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Kamu İhale Kurumu Başkanı Sener Akkaynak, karşılıklı önerilerini sundular.
Özelleştirme İdaresi danışmanlık ihalelerini de düzenleyen yeni bir kanun tasarısı hazırlığı başlatırken, Kamu İhale Kurumu buna gerek olmadığını düşünüyor. İhale Kurumu, danışmanlık ihaleleriyle ilgili sorunun yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle çözüleceği önerisini getiriyor.
Ancak bu kez de Kamu İhale Yasası’nda yeri olmayan halka arz için çıkış yolu bulunması gerekiyor. Yetkililer, Türk Hava Yolları başta olmak üzere pek çok büyük kuruluşun halka arz edileceğini belirtirken, kanun değişikliğinin şart olduğunu söylüyor.

TELEKOM’DA DANIŞMANLIK İHALESİ İSTEĞİ
Diğer yandan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın en geç Mayıs ayında Telekom’un danışmanlık ihalesine çıkmak istediği vurgulanıyor.
Kamu İhale Kurumu’nun da söz konusu ihalede yer alacak yatırımcı bankalara teminat ve kurum payının alınmaması gibi konularda kolaylık sağlayabileceği ifade ediliyor. Kamu İhale Kurumu ayrıca danışmanlık ihalelerinde başarı primi ve sabit değeri yapılan işlerin büyüklüğüne göre belirleyecek.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Kamu İhale Kurumu’nun bu önerilerini değerlendirip cevabını iletmesi beklenecek. Eğer uzlaşma sağlanırsa, kurul yönetmelikleri hemen değiştirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-yasasi-degisikligi-gundemde_10130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!